Nebojte sa, všetko zvládnete!

V časoch osobných tráum obmedzte zaujímanie sa o druhých, pozornosť venujte hlavne sebe. Človek s nohou v sadre nech oddychuje a nech sa nepachtí pomáhať strýkovi na stavbe, tak aj vy sa koncentrujte na seba.

Naštartujte žitie svojho vysnívaného života, na prvé miesto postavte seba.

Každý človek má vysokú hodnotu, talent na niečo, len tomu prestal pod tlakom vyžiadaných okolností veriť. Vy ste tým najväčším darom, čo môžete svetu dať. Vy, vaša duša, podstata, esencia, ktorú vo vesmíre predstavujete. Druhej takej niet, tak už konečne pochopte svoju jedinečnosť a nenahraditeľnosť. Každý človek je žijúci originál, keby boli dve bytosti vo vesmíre rovnaké, jedna by tu bola zbytočná. Má vám tu byť dobre. Byť pochopený, dostať pekné slovo, užívať si prítomnosť partnera a tešiť sa z dodržiavania dohôd má prebiehať automaticky, nie cez vyhrážanie, diktovanie podmienok, vymýšľanie zákonov a prílišnú kontrolu.

Vyjdite z ulity, prekonajte obavy z ľudí. Tým, ktorí šíria hnev, nepriateľstvo a agresivitu a budú vás iba brzdiť, sa vyhnite. Otvorene, čestne a úprimne sa správajte k tým, ktorí si to zaslúžia a energeticky vám vracajú. Obklopujte sa takými, ktorí nad svojimi zúfalstvami a beznádejou postavili mosty, a keď to nešlo, nasunuli si na ruky krídla. Veselí vás rozosmejú, konajúci vás budú inšpirovať vytrvať v zápase o zmysluplný a produktívny život. Preto vyhľadávajte prítomnosť pozitívne naladených ľudí, budú vás ťahať hore.

Vaše šťastie je vo vás!!! Sústreďte sa na vlastnú osobu, je to lepšie, ako sa koncentrovať na zmenu kohosi iného. Toto je jediný spôsob, ako si vypestovať imunitu voči plytkým a nedospelým vzťahom.

Postupne sa učte šetriť si životnú energiu, múdry človek nevstupuje do zbytočných dialógov.

Sústreďte sa na seba a svoje zdravie. Nič nie je prednejšie ako vy, nedostali ste od Najvyššieho väčšie dary, ako sú váš duch, duša, telo.

Každý sme dostali príležitosť vteliť sa na túto planétu bez toho, aby nám bolo ubližované.

Začnite sa zaoberať výhradne vlastnými pocitmi, už sa im nesnažte unikať.

Snahou nech je byť úprimný k sebe, zdravo a bez manipulácie. Šťastným s niekým môžete byť len vtedy, keď dokážete byť spokojný sám so sebou.

Nech nastane koniec vašich stavov viny, jednobytostne sa zbavte pozície obete. Odstráňte nenávisť voči sebe. Len tak môžete byť tolerantnejší k vlastným nedostatkom.

Uvedomujte si svoje pocity a emócie. Nehodnoťte ich, iba pomenovávajte. Tak aj začnite vnímať svoje postoje k všetkým stránkam života vrátane sexuality. Spoznajte svoje skutočné záujmy tela i osobnosti.

foto: Veronika Poláková

Milujte sa a vaše telo i duša ozdravie. Myšlienky sa vytriedia, zostanú tie čistejšie. Nebuďte blázni, tiger nikdy nepochybuje o svojej sile, motýľ si ani raz nepovie, že je škaredý! Oklamali vás a vy ste im to zjedli aj s navijakom.

Vyjadrite, čo cítite. Ak zo začiatku nenájdete odvahu povedať to nahlas, prípadne to nie je potrebné, uvedomte a sformulujte to v sebe.

Presvedčte rozum, aby uveril, že zvládnete všetko, čo vám príde do cesty. Rozum je perfektný vynález, nedokáže sa zaoberať dvoma myšlienkami naraz. Zdokonaľujte sa preto v zastavovaní negatívnej rozumovej aktivity, naopak, staňte sa majstrami v hľadaní ciest a konaní.

Chváľte sa za každý posun, aj keby bol minimálny. Vážte si každý výsledok.

Váš život stojí na vašich rozhodnutiach, len tak sa vymaníte z popruhov „mám strašný osud“.

Čím viac sa začnete snažiť zveľaďovať svoj život a ste aktívny, o to viac vám bude poskytnutá pomoc aj zhora. Koľko miliónov ľudí na svete sa modlí, no ich životy pripomínajú jedno veľké nešťastie. Je málo leštiť lavicu v chráme, chce to aj odvahu, rozhodnutie, konanie.

Zaslúžite si to najlepšie, čo vám môže život ponúknuť. Podľa toho, čo si nesiete v sebe, vám život aj dáva.

Začnite sa starať o váš zovňajšok, ako aj o vnútorné uspokojovanie. Venujte si čas, pozornosť, drobnosti, prepnite sa na vlastné záujmy, koníčky, robte to, čo si praje vaše vnútro. Darujte si nové zážitky.

Bez ostychu, hanby a prerušovania si vypočujte všetku chválu na vašu adresu, prečiarknite v mysli šepkania čierneho „to nie je pravda, ja nie som taká dobrá, tak to nie je, on asi nerozpráva o mne“.

Sklamanie, smútok, strata či bolesť sú v pozemskom živote úplne normálne veci.

Uvoľnite sa a rozviňte hravú stránku vašej osobnosti, aby ste ju nemuseli hľadať a obdivovať u niekoho iného. Čo máte, to prestanete hľadať, samo k vám pôjde.

Život sa zvykne naplniť šťastím, keď človek prestane očakávať, že sa niekto postará o jeho šťastie, a sám sa naučí uspokojovať svoje potreby.

Prijmite samých seba, prehlbujte pocit sebalásky a sebaúcty. Je to liek na zlepšenie všetkých vašich vzťahov.

Všetci sa počas životov neustále meníme v zdravšie, vitálnejšie a skutočne milujúce bytosti. Aj v tomto bytí vám dôjde, že sa potrebujete posunúť nie pre iných, ale pre seba.

Uverte a spoznajte v sebe silu, ste človek, ktorého existencia tu má do posledného dychu zmysel.

Z pohľadu vesmíru sme všetci absolútni, dokonalí a veční, z pozemského pohľadu sme tu prechodne a zraniteľní.

Každý jeden strach a neistota má koreň vo vás a dá sa vyliečiť. Mučeníkom sa stávate sami. Dokážete diametrálne viac, ako si viete predstaviť.

Autor: Pavel „Hirax“ Baričák

Text je voľným výňatkom z kapitoly Liečenie sebaobetovania z knihy Pavla „Hiraxa“ Baričáka Šlabikár šťastia 5., Psychický obor – s láskavým súhlasom autora. Viac o knihe nájdete TU.