Načúvaj srdcom

Haló. Kde si? Volám Ťa. Zvláštne, že ma nepočuješ. Volám na Teba, prihováram sa Ti a Ty… akoby som len vzduch. Hladím Ti tvár v každom vánku, objímam Ťa pri každom pohybe či kroku, bozkávam Ťa pri každom strete s Tvojou pokožkou, zhováram sa s Tebou v každom zvuku aj v jedinej hláske, pozorujem Ťa vo dne, v noci. Nespím, nejem. Vieš, čo Ti hovorím, len ma ignoruješ, no mňa to nemrzí, lebo viem, že ak to teraz nepočuješ, raz to budeš počuť, lebo Ti to budem vytrvalo opakovať dovtedy, kým ma nevypočuješ, a môj hlas nebude kričať, nebude zlostný ani zúfalý. Bude stále nežný, milý a láskavý.

akad. mal. Veronika Lučeničová Gabčová |Farby vône|70×50|akryl na kartóne

Nezanevriem na Teba, aj keď ma od seba budeš odháňať. Neukážem Ti chrbát ani vtedy, keď si budeš myslieť, že si sklamal. Pomôžem Ti vždy, keď na mňa zavoláš a požiadaš ma o pomoc, len sa toho neboj. Nie je nič, čoho sa u mňa môžeš báť, iba ak by si sa bál Ty. Neodsúdim Ťa ani vtedy, keď Ťa všetci zavrhnú a odpíšu zo svojho života. Nech povieš čokoľvek, ja sa Ti posmievať nebudem, pretože sa budem snažiť vnímať každé Tvoje slovo, aj to, prečo si ho povedal. Nebudem Ti hovoriť, čo si myslím, ale budem sa snažiť pochopiť Tvoje pohnútky, aj keby sa mi zdali akokoľvek absurdné. Nebudem sa snažiť vyvracať Ti Tvoje slová, ale vypočujem si Ťa v každej chvíli, lebo viem, že to potrebuješ. Aj keby si mlčal, budem pri Tebe sedieť dovtedy, pokým sa Ty sám nepostavíš na odchod.

Si jedinečná, nefalšovaná a taká výnimočná bytosť, len Ty sám to v sebe nevidíš. Nemusíš to v sebe vidieť. Je to v poriadku. Nevytešuj sa zo slov, ktoré rád počúvaš, ak Ti niekto lichotí. Prijmi ich, poďakuj za ne a nezaoberaj sa nimi. Nehnevaj sa a nevyvracaj ani slová, s ktorými sa Tvoja osoba nezosúlaďuje a sú Ti prisudzované. Prijmi ich, poďakuj za ne a nezaoberaj sa nimi. Nesnaž sa presviedčať ľudí o svojej pravde, pretože oni ju vidia a vnímajú inak.

Pokús sa rešpektovať ľudí, ich správanie, ich postoj a vyjadrenie, nech je akékoľvek nepríjemné, ale nezabúdaj, že to, čo Ti povedia, je ovplyvnené Tebou samým. Záleží na tom, aký postoj si ku každej bytosti zachováš. Nesnaž sa v nich vidieť ľudí, ktorými boli včera, lebo dnes si mohli uvedomiť veci, ktoré ešte včera nevedeli a nerozumeli im. Skús v nich vidieť ľudí, ktorými sú práve v tomto okamihu, či už slovami, alebo bytostne. Nič neostáva nemenné. Preto ak budeš mať pocit, že Ti niečo chýba, alebo máš pocit, že si niečoho preplnený, pomenuj to a nezaoberaj sa tým. Život pre Teba končí len vtedy, ak si Ty sám povieš, že už nedokážeš urobiť nič, čím by si prispel v lepší zajtrajšok.

Ľúbim Ťa. Vždy si zaslúžiš počuť tieto slová.

Autorka: Daniela Bluediamond

Jazyková korektúra: Mgr. Andrea Jurčová