ROZHOVORY S PROKTOLÓGOM | 4. časť | O análnej trhline

Ak mal niekto v živote tú smolu, že sa mu urobila análna trhlina, čelil mimoriadne bolestivému a život znepríjemňujúcemu ochoreniu. Tento mechanicky spôsobený defekt sliznice konečníka je známy aj ako trhlina konečníka či análna fisúra.

Pán doktor, povedzte nám najprv, ako análna trhlina vzniká.

V 50-tich percentách prípadov análnej trhliny nie je príčina vzniku celkom jasná. Môže byť spôsobená stresom, napätím, psychickými problémami. Inokedy je dôvod veľmi jasný: tvrdá stolica, nesprávna životospráva, zápalové ochorenia hrubého čreva (Crohnova choroba), ulcerózna kolitída, hnačky.

V ďalšej skupine pacientov s análnou trhlinou sú ľudia po onkologických operáciách absolvujúci chemoterapiu a rádioterapiu. Majú veľké problémy s vyprázdňovaním, trpia bolesťami, a keď prídu k nám, zistíme, že majú obrovskú análnu trhlinu.

U mladých ľudí vzniká análna trhlina ako dôsledok histamínovej alebo laktózovej intolerancie. Veľkým rizikom je aj časté a dlhé vysedávanie na záchode. Mám pacientov s análnou trhlinou, ktorí majú v obľube chodiť na stolicu aj trikrát denne.

foto | zdroj: PROCTOCARE

Aké sú symptómy ochorenia?

Análna trhlina sa prejavuje silnou bolesťou, štípaním, pálením, rezaním a pocitom, akoby vám niekto vrážal do konečníka nôž. Niektorí pacienti pripodobňujú bolesti k bodaniu sklom. Ďalším typickým prejavom je krvácanie.

K ochoreniu sa neskôr pridruží zápal v mieste trhliny i z vonkajšej strany konečníka, kde sa potom objaví hrbolček. V tejto fáze k nám prichádzajú pacienti s požiadavkou o odstránenie vonkajšieho hemoroidu. Ľudia, to nie je vonkajší hemoroid! To je takzvaný strážny hrbolček, ktorý vzniká pri chronickej análnej trhline. Jeho odstránením sa dosiahne presný opak: obrovské bolesti!

V 80-tich až 90-tich percentách prípadov sa trhlina vyskytuje v zadnej časti konečníka. To je lokalita, ktorá je mimoriadne vnímavá na bolesť. Mnohí sa sťažujú na bolesti krížov, kostrče, bolesť im vystreľuje do podbrušia, do nohy, majú symptómy ako pri zápale močových ciest, muži sa sťažujú na bolesť v semenníkoch. Pri takýchto prejavoch análnej trhliny je veľmi náročné stanoviť správnu diagnózu. Pacienti chodia od jedného špecialistu k druhému, a keď sa konečne dostanú k nám, diagnóza je stanovená neskoro a stav je chronifikovaný. Inokedy sa stáva, že na našu kliniku príde zúfalý pacient, ktorý sa roky bezvýsledne lieči na hemoroidy. My zistíme, že problémom je análna trhlina.

V tomto kontexte by som rád upozornil na nebezpečný mýtus. Ľudia si často myslia, že ak majú pri vyprázdňovaní bolesti v oblasti konečníka, ide o hemoroidy. Lenže hemoroidy nebolia, pretože sa nachádzajú vnútri, na sliznici. Sú ako rakovina – ani tá nebolí, lebo je lokalizovaná na sliznici hrubého čreva. Okrem toho, hemoroidy sú cievy a tie nebolia, rovnako ako kŕčové žily na nohách – pokiaľ nie sú veľké ako palec a nezačnú spôsobovať problémy pri chôdzi. Ak sú už na povrchu, kde sú nervové zakončenia, vtedy sa ohlásia bolestivosťou.

Ak sa liečba análnej trhliny zanedbá a ochorenie prejde do chronického štádia, aké to môže mať pre pacienta dôsledky?

Pri akútnej análnej trhline je postihnutý len povrchový epitel. Takýto stav sa na 80 percent zahojí buď spontánne, bez nutnosti liečby, alebo s pomocou dostupných preparátov. Ak sa do šiestich týždňov nezahojí alebo ak sa zanedbá liečba, ochorenie prejde do chronického štádia. Vtedy je rana na pohľad belavá, bolesti sa zväčšujú a sú permanentné. Zvierač konečníka reaguje stiahnutím. Vzniknutý spazmus blokuje stolicu, spôsobuje veľké problémy pri vyprázdňovaní a pacient má neustále pocit cudzieho telesa v konečníku.

Mnohí netušia, že majú chronickú análnu trhlinu. Sú zúfalí, lebo sa nedokážu vyprázdniť, pre bolesti sa boja ísť na záchod a za dva mesiace sú schopní schudnúť aj päť kíl. Na našej klinike sme videli veľa prípadov ľudí, ktorí boli vo veľmi zlom psychickom stave.

Prichádzajú k nám aj takí pacienti s chronickou trhlinou, ktorí sú, paradoxne, šťastní, že nekrvácajú. No to je v skutočnosti ten najhorší stav v chronickom štádiu.

Aká je diagnostika a liečba análnej trhliny?

Prvým diagnostickým krokom je vyšetrenie per rectum, čiže pohmatom prstom v konečníku. Potom sa pozrieme dovnútra pomocou anoskopu.

Na našej klinike máme v liečení tohto ochorenia veľmi dobré výsledky. Môžem smelo povedať, že sme centrom liečby análnej trhliny na vysoko profesionálnej úrovni.

Volíme z troch postupov podľa toho, v akom stave je rana: či krváca, či je análny zvierač stiahnutý, či je trhlina v akútnom, alebo chronickom stave. Akútne trhliny liečime konzervatívne krémami na uvoľnenie, dokrvenie a urýchlenie procesu hojenia. Takáto trhlina sa zahojí zvyčajne do troch týždňov.

Pri chronickej análnej trhline kombinujeme už spomínané krémy s novinkou, a tou je aplikácia botulotoxínu. Je to ten istý botox, ktorý si ženy nechávajú aplikovať na vyhladenie vrások. My ho picháme do konečníka. Aplikácia trvá približne päť minút. Relevantná časť sa lokálne umŕtvi, takže je to bezbolestný zákrok. Na piaty až ôsmy deň sa spazmus konečníka začne uvoľňovať. Vďaka tomu od desiateho dňa krásne povolí aj ranka, bolesti sa vytratia, nastupuje normálne vyprázdňovanie, trhlina sa prekrví a naštartuje sa hojenie. Na našej klinike je úspešnosť tejto liečby až 95 zo 100 napichaných pacientov.

Jedným z vedľajších účinkov botoxovej liečby análnej trhliny je dočasná svalová paralýza, vyskytujúca sa v prvých dvoch týždňoch. Prejavuje sa neschopnosťou udržať plyny. Medzi našimi pacientami sa vyskytla v dvoch percentách. Všetci zároveň potvrdili, že po dvoch týždňoch sa celá situácia stabilizovala a vrátila do normálu.

Ak trhlina na botulotoxínovú terapiu nereaguje, pristupujeme k rádiofrekvenčnému zákroku. Vtedy je už tkanivo zvyčajne úplne odumreté, nekrváca, nedokáže sa zahojiť. Zákrok vykonávame v lokálnej anestézii. Pomocou rádiofrekvencie odstránime odumreté tkanivo a reštartujeme proces hojenia. Netreba sa báť následnej inkontinencie, pretože pri rádiofrekvenčnej terapii nezasahujeme do svalu. V niektorých prípadoch kombinujeme rádiofrekvenčný zákrok s botoxom. Po troch až štyroch dňoch nám pacienti hlásia výraznú úľavu.

Z 2 000 pacientov, ktorých sme vyšetrili tento rok (pozn. redakcie: je začiatok novembra 2021), malo 1 200 análnu trhlinu. Pokiaľ ide o recidívu, môže nastať v 25-tich percentách. Preto neustále zdôrazňujem potrebu správnej životosprávy.

foto | zdroj: PROCTOCARE

Na čo si treba dávať pozor, aby sme neskončili s týmto mimoriadne bolestivým a život obťažujúcim ochorením?

Ak chceme predchádzať nielen vzniku análnej trhliny, ale aj ostatným ochoreniam konečníka, musíme si uvedomiť, že najdôležitejšia je správna životospráva zahŕňajúca stravu s vysokým príjmom vlákniny, celozrnné, nízkosacharidové potraviny, zdravý pohyb v správnej miere a dostatok tekutín. Slováci sú zvyknutí jesť veľa červeného mäsa, údenín, grilovaných potravín, a to nie je dobré. Taká strava spôsobuje tuhú stolicu, dlhé vysedávanie na záchode, silné tlačenie… Každý by sa mal naučiť na normálne formovanú stolicu. Rizikový je aj vysoký príjem alkoholu, sladkostí, bieleho cukru, bieleho pečiva. A pozor! Počas liečby nebicyklovať!

Ďakujem pánovi doktorovi MUDr. Karimovi Masalkhimu za rozhovor.

Témou análnej trhliny sme možno vydesili tých z vás, milí čitatelia, ktorí ste o tomto ochorení netušili. Nenechajte svoje nové vedomosti len tak vyšumieť. Môžete ich využiť niekoľkými spôsobmi. Dokážete napríklad lepšie pochopiť niekoho zo svojho okolia, kto týmto ochorením trpí, a budete mu lepšou oporou. Možno si budete viac vážiť svoj zdravý a bezproblémový konečník, ktorý nebolí a neblokuje hladký odchod stolice. Môžete dať tento článok prečítať na výstrahu niekomu, u koho pozorujete nesprávne návyky, ktoré môžu viesť k vzniku análnej trhliny či akéhokoľvek iného ochorenia konečníka.

Análna trhlina je jednou z diagnóz, ktoré výrazne strpčujú pacientovi život silnými bolesťami a vážnymi limitmi, ktoré sa môžu preklopiť až do psychických problémov a obmedzenia sociálnych kontaktov. Spolu s pánom doktorom Masalkhim veríme, že sme dali nádej tým z vás, ktorí sa s trhlinou dlhodobo bezvýsledne trápia. Vždy existuje riešenie a cesta von z bolesti a utrpenia. Nevzdávajte to! Ak nad vami lekár bezradne krčí plecami a tvrdí, že vám nevie pomôcť, tak sa s ním rozlúčte a nájdite si takého proktológa, ktorý je skúsený, empatický, rešpektuje vaše pocity a rád vám pomôže.

Na otázky odpovedal: MUDr. Karim Masalkhi, proktológ
Otázky kládla: Mgr. Lenka Jalilah, PhD., šéfredaktorka

Jazyková korektúra: Mgr. Andrea Jurčová

MUDr. Karim Masalkhi vyštudoval všeobecnú medicínu v Martine. Desať rokov pracoval ako chirurg v Nemocnici Alexandra Wintera v Piešťanoch. Po atestácii pôsobil dva roky na onkológii v Bratislave. Je zriaďovateľom a hlavným lekárom proktologickej kliniky PROCTOCARE, ktorá si osvojila základnú myšlienku: Žiadne ochorenie nie je hanbou. Sme tu pre vás.

Ďalšie časti seriálu ROZHOVORY S PROKTOLÓGOM si môžete prečítať TU.