Z druhej strany fotoobjektívu | 1. časť | Vladino Žák

V redakcii nám záleží na tom, aby sme vám na stránkach nášho časopisu prinášali kvalitný obsah. Dôležité je pre nás aj to, aby ste pri čítaní článkov mali príjemný vizuálny zážitok. Grafiku webovej stránky sme postavili tak, aby bola jednoduchá, „čistá“, prehľadná a aby stránka „dýchala“. Je totiž súčasťou našej identity a my veríme, že robí náš web jedinečným a napomáha k jeho rýchlej identifikácii. Integrálnou zložkou grafickej časti časopisu sú okrem farieb a špecifického rozloženia prvkov aj fotografie, ktoré sú ilustračnou podporou článkov. Možno ste si to už všimli – možno si to uvedomíte až teraz – že všetky fotografie sú pôvodné. Nesťahujeme obrázky z internetu, ale dávame priestor ľuďom z nášho okolia, ktorí fotografujú s láskou a nadšením a tento koníček je pre nich formou umeleckého sebavyjadrenia a prezentáciou ich videnia sveta. V seriáli článkov „Z druhej strany fotoobjektívu“ vám postupne predstavíme všetkých nadšených amatérskych fotografov, ktorí poskytujú časopisu svoje fotografie. Je to zároveň aj vyjadrenie našej vďaky a radosti zo spolupráce s nimi. V každom medailóniku prinesieme aj galériu fotografií podľa výberu autora.

Prvú časť venujeme nášmu redakčnému fotografovi Vladinovi Žákovi, ktorí sa vám predstaví sám. Nech sa páči:

Už ako desaťročný som sa začal zaujímať o fotografiu, konkrétne o prístroj, ktorým sa dá niečo také vytvoriť. „Požičal“ som si parádny rodinný Flexaret, o ktorý už nejaké obdobie doma nikto nejavil záujem, aspoň sa mi tak zdalo, a začal som s jeho skúmaním. Celý prístroj som rozobral, avšak ako funguje celé fotografovanie, to som sa nedozvedel. Poskladať ho do prevádzkového stavu už nebolo v mojich silách. Odvtedy fotografie do našich rodinných albumov istý čas nepribúdali.

O pár rokov som dostal svoj prvý fotoaparát značky Corina a systém na vyhotovovanie fotografií. Po dlhšom období to bol už poloautomatický fotoaparát Kodak, ktorý som neskôr vymenil za plne automatický Olympus. O niekoľko rokov začalo obdobie digitálnych fotoaparátov, kde si moju pozornosť získal Panasonic Lumix a po desiatich rokoch ho nahradil výkonnejší brat rovnakej značky.

S digitálom sa dalo skutočne hrať, skúšať, vytvárať zaujímavé fotografie. Preto som sa v roku 2018 rozhodol zaobstarať si plnoformátový digitálny Canon. Toto obdobie považujem za míľnik, od ktorého vnímam kresbu svetlom iným spôsobom. Fascinuje ma všetko, čo s fotografiou súvisí. Okrem radosti z vytvorenia zaujímavých obrázkov bažím predovšetkým po možnosti zachytenia atmosféry pre samotné vyzdvihnutie emócie z existencie čohokoľvek pre kohokoľvek.

Srdečne, Vladino.

Na tomto mieste otvárame galériu jeho fotografií. Užívajte, nech sa páči!

Lenka Jalilah, šéfredaktorka
Jazyková korektúra: Mgr. Lenka Jalilah, PhD.