V chorobe | 1. časť | Začnite sa milovať

Oznámenie vážnej diagnózy je psychická rana, o tom niet pochýb. Každý z nás raz schytal na detskom dvore úder. Buď sa pozviechate, alebo zostanete revať v prachu. Zostaňte plakať a stanete sa pomocníkom choroby. Komu však dôjde, že stále je čas a môže hľadať, získa veľa. Pokojne plačte, pomáha to uvoľňovať napätie z tela, ale začnite aj sliediť po príčine a vkladať do seba opravné moduly. Počúvajte doktorov, môžu byť pre vás cestou. Vypočujte si aj rôznych liečiteľov, aj oni vás môžu postrčiť. Akú formu liečenia však zvoliť, keď „jedni tvrdia operácia, druhí zasa bylinky a ďalší veršujú iné“?

Konečne sa začnite milovať. Ospravedlňte sa svojmu telu, že ste ho dohnali k havárii. Prihovorte sa časti organizmu, ktoré skolabovalo. Každý jeden orgán vo vás je živá súčiastka vášho pozemského dopravného prostriedku, ktorá sa skladá z miliónov buniek. Venujte im aspoň ráno a večer milujúce slová, celý život ste ich brali ako samozrejmosť, kým ony čakali na vaše pohladenie cez obyčajné pomyslenie.

Nastal čas začať sa správať zodpovedne k svojmu telu i k svojej duši. Obdobie choroby je škola prijatia patálie ako veľkej výzvy k zmene. Treba počítať s vyliečením, aj so smrťou. Napadá vás otázka, či sa to dá? Jasné že sa to dá. Odovzdajte sa do Božích dlaní, no zároveň aj analyzujte, čo predchádzalo kolízii, a robte zmeny. Odhadzujte starý kabát, modlite sa, ďakujte za život v tej kvalite, aký ho momentálne prežívate, a zároveň proste o nápravu, ktorej pomáhajte, ako sa len dá.

Pasívnym prijímaním liekov a odovzdaním sa iba do rúk doktorom môžete stratiť dôležité depeše. Listy od vašej duše, vášho tela, knihu od milujúceho Otca a Mamy. Choré kĺby môžu byť vymenené operáciou, ale múdry človek začne chudnúť a zmení stravovanie. Pečeň, ktorá ochorela následkom priveľkého rozčuľovania, môže byť preliečená medikamentmi, ale vnímavý človek sa bude snažiť zmeniť svoje budúce správanie. Neuveríte, ale stretol som nervákov, ktorí pochopili a zmenili sa na pokojne reagujúcich. Nemusím už písať viac príkladov, ste nesmierne chápaví, viete, kam mierim.

Začnite sa milovať. Dôkazom prijatia duše bude aj zvýšený záujem o vaše telo. Je rozdiel, keď chudnete preto, aby ste sa páčili iným, a iné je upraviť jedlo preto, aby ste sa páčili sebe a dobre ste sa cítili. Snaha zaujať druhých je o egu, a je jedno, či to robíte cez vaše telo, výsledky, snaženie, správanie. No ja píšem o stave, keď si napríklad dobre zacvičíte a vnútro vám veršuje, ako je vám nádherne. Telo sa teší zo svojej pružnosti, pevnosti, ladnosti, ľahkosti aj sily v jednom. Tento pocit sa nedá vymeniť za nijaké pochvaly z úst iných. Vnútorný stav šťastia je méta všetkých, ktorí nastúpili smerom urobiť zo svojho života majstrovské dielo.

Vytrvajte a z nových zvykov sa stane po čase príjemný program. Na vznik zlozvyku stačí lenivosť, no na zrodenie a stabilizáciu dobrého návyku je potrebná pevná vôľa. Prvé je o opúšťaní sa so všelijakými výhovorkami, druhé je o uvedomení sa a prerode na zdravšiu bytosť. Na psychickej aj fyzickej úrovni.

Želám vám, aby ste boli zdraví, bohatí a na duchovnej ceste. Každú sekundu aby ste si vedeli uvedomiť, čo máte, lebo kto dosiahne tento stav, nemusí až tak padať a uvedomovať si cez nedostatok, chorobu a zlé vzťahy, že je živý. Všetky údery, a je jedno, do akej miery sú zdrvujúce, obsahujú aj nálože múdrosti, zobúdzajú, môžu úspešne liečiť a vnútorne človeka posunúť. Keď už prídu, treba ich prijať, premeniť na výzvy a seba na liečiteľa, bojovníka, čarodeja, psychológa a hľadača v jednom.

Autor: Pavel „Hirax“ Baričák

Text je úryvkom z knihy, neprešiel redakčnou jazykovou úpravou.

Článok je úryvkom z knihy Pavla „Hiraxa“ Baričáka Šlabikár šťastia 5., Psychický obor – s láskavým súhlasom autora. Viac o knihe nájdete TU.