Sebaintegrita a zvyky

„Začnem od pondelka… Začnem od prvého v mesiaci, nech sa to lepšie počíta, lebo keď sa ma niekto opýta, koľko mi trvalo schudnúť, hneď mu to budem vedieť vypočítať. Alebo ešte lepšie! Začnem od nového roka, veď to je také magické, začať na nový rok. Nový rok, nový ja. Budem lepší, produktívnejší, schudnem, prestanem fajčiť, začnem sa o seba starať, nájdem si novú partnerku, zlepším vzťahy s rodinou, odsťahujem sa od rodičov, dám výpoveď v práci a nájdem si lepšiu, blá, blá, blá…“ Prečo si to neurobil v priebehu roka? Prečo čakáš na ten ďalší? Myslíš si, že potom budeš mať viac motivácie, väčší záväzok, väčšie odhodlanie? Podľa štatistík sa iba 8 % ľudí riadi svojím novoročným predsavzatím aspoň 12 mesiacov, ale tentoraz ho všetci určite dotiahnete do konca, lebo tento rok bude určite iný. Vieš, kde je problém? Že si klameš. Klameš si v živote, v robote, vo vzťahu. Ale neklameš ľuďom okolo seba, tým je to jedno, ich to nezajíma. Ako sa hovorí, polovici ľudí, ktorých poznáš, sú tvoje problémy ukradnuté, a druhá polovica sa z nich ešte aj teší.

Ale späť k téme. Klameme si. Od rána do večera. Prezliekame masky počas celého dňa, keď sa rozprávame s kolegami, s partnerkou, s rodinou, s kamarátmi. Vieš vôbec, kto si? Vieš vôbec, čo chceš a čo robíš každý deň? Ja neviem, kto si celkovo, ale keď nesplníš predsavzatie, tak si osoba, ktorá má vo zvyku nedodržať slovo sebe samému.

Všimni si, či dodržíš sľub, ktorý dáš niekomu inému. Koľkokrát ho dodržíš a koľkokrát nie?

foto: Alex Iby

A teraz si to otoč. Keď dáš sľub sám sebe? Koľkokrát ho dodržíš a koľkokrát nie? Zaujímavé je, že väčšina ľudí neplní sľuby dané samým sebe. Hovorím o sebaintegrite. Nie si v sebaintegrite sám so sebou. Ukazuješ integritu okolitému svetu. Určite ti hovorili, že keď niekomu niečo sľúbiš, tak to máš dodržať. Keď niekomu povieš, že tam budeš, tak tam musíš byť. Ukazuješ integritu okolitému svetu, ako vieš splniť slovo. Všetci naokolo budú vidieť, aký si super, a tebe lichotí, keď si to o tebe myslia. Ale keď nie si v integrite sám v sebe, tak im neukazuješ svoje reálne JA, ale iba fejk, integritu naoko. Svoju masku. Ale keď ide o teba, keď chceš začať niečo nové, tak sa na to pripravíš. Nachystáš si veci do posilky, nastavíš si budík na 5.00, povieš si, že ráno si už nedáš cigaretu. Zazvoní budík a rozpúta sa boj v tvojej hlave. Začneš si všetko racionalizovať, prečo sa ti nechce a že dnes sa na to necítiš, lebo si spal na zlom boku, že ťa bolí palec na nohe, tak pre istotu cvičiť nepôjdeš, že ťa čaká náročný deň v práci, a keby si si nezapálil, tak všetkých pozabíjaš, a tak ďalej… Samé výhovorky. To je tvoja pravá integrita. Ak by si niekomu inému niečo sľúbil, tak to dodržíš. Ale sľúbiš niečo sebe a vyprdneš sa na to.

Ak si nevážiš slovo, ktoré dávaš sám sebe, tak si nevážiš sám seba a neveríš si. Nedostatok sebadôvery ťa drží zaseknutého presne tam, kde si. Ale ako sa z toho začarovaného kruhu dostať? Nemôžeš mať výsledky v tom, v čom to necítiš. Preto len 8 % ľudí zvládne dodržať svoje predsavzatie viac ako rok. Chceš naozaj schudnúť alebo prestať fajčiť? Ak by si to chcel, tak by si to už spravil. Ty ale volíš možnosť, že ostaneš takým, akým si, lebo to stojí menej námahy a menej energie. Môžeš si to ospravedlňovať malou motiváciou, nedostatočným odhodlaním, zlými podmienkami, ale to sú všetko hlúposti, kvôli ktorým sa nepohneš z miesta. Ty máš vo zvyku nedokončiť veci, ktoré začneš, a máš vo zvyku vyhovárať sa. Ak sa budeš do niečo nútiť, tak ti to nevydrží, lebo pevná vôľa je vyčerpateľný zdroj energie. Ale sebaintegrita je nevyčerpateľná, lebo to si proste a jednoducho ty. Ak budeš mať v integrite to, že si kulturista, pochybujem o tom, že 7 dní po sebe vynecháš posilku a budeš sa každý deň napchávať fastfoodom. Ak budeš mať v integrite nefajčiara, tak pochybujem, že ti napadne dať si cigaretu.

Ako sa do tejto integrity dostať? Zvykmi. Musíš si vybudovať nový zvyk. Ten prvý, úplne základný, ktorý musíš mať, je dokončovať veci. Všetko, čo začneš, dokonči. Vybuduješ si v sebe identitu, ktorá dokončuje veci. Začni od maličkostí a potom zvyšuj náročnosť. Je to budovanie zvyku, čiže ak budeš mať vybudovaný zvyk dotiahnuť veci dokonca, môžeš začať s novým, napríklad začať chudnúť.

Pozri sa na to, aké zvyky má osoba, ktorá vyzerá tak, ako by si chcel vyzerať ty. Dáva si na raňajky mastné chlebíky vo vajíčku alebo niečo iné? Cvičí táto osoba každý deň? Kopíruj jej zvyky a staneš sa tou osobou. Vždy musíme mať nejaký idol, mentora alebo hocikoho iného, ku ktorému vzhliadame a kto nás inšpiruje. Ak chceš začať hocičo nové, pozri sa na osoby, ktoré to už majú, a nájdi zvyky, ktoré ich tam dostali. Vybuduj si vlastné a ony vybudujú tvoje nové JA.

Ako to urobiť? Začni od nuly. Vybuduj si zvyk, že sa každý deň prezlečieš do športového oblečenia a urobíš pár cvikov do 5 minút. Garantujem ti, že keď vydržíš mesiac, tak si povieš, že čo ti šibe? Veď prečo cvičím iba 5 minút, začnem viac… Ty si si týmto vytvoril zvyk, že každý deň cvičíš, a to je presne to, čo chceš dosiahnuť. Nejde o to, že to robíš iba 5 minút, ale o to, že cvičíš. Ak už budeš mať zvyk cvičiť, tak len dvihneš úroveň na 30 minút a nebude ti to robiť žiadny problém. Najťažšie je začať a ty si si už zvykol každý deň začať cvičiť. To, či to robíš 5 minút alebo 30 minút, je už na tebe. Ale prvoradé je začať úplne zľahka.

Toto môžeš aplikovať na všetko v živote, na všetky ostatné činnosti, vzťahy, peniaze, na hocičo. Štatisticky 95 % činností denne robíš zo zvyku, lebo sú uložené v tvojom mozgu. Čiže ak sa naučíš zvyknúť si na nové veci, bude z teba nová, lepšia osobnosť a nebudeš sa nenávidieť za to, že si zase nedodržal slovo, ktoré si dal sám sebe.

Autor: Tomáš Vepi
Instagram: @tomasvepi       

Jazyková korektúra: Mgr. Andrea Jurčová