Prišiel čas na zmenu | 1. časť | Dajte deťom seba

Oklamanie človek zistí niekedy až na sklonku života. Keď deti odídu z domu a mama zistí, že vložila všetko do nich a po poslednom zamávaní sa jej v duši rozprestrie ukážková tma. Vtedy sa jej duša spýta: „Prosím ťa, kde si bola tie roky? Prečo si si ma nevšímala, ale videla iba deti? Prečo si sa obetovala pre ne, veď si mohla predpokladať, že raz si založia svoje životy.“ Štatisticky najväčšia miera úmrtnosti mužov za čias socializmu boli dva roky po odchode do dôchodku, keď zmysel živenia rodiny a energetického spojenia so spoločnosťou nahradil pocit neužitočnosti, zbytočnosti. Človek zvnútra zoschol a začal umierať. A manželka neraz odišla pár mesiacov za mužom, lebo sa upla na manžela, „vodcu“, či už bol láskavý, alebo tyran. Niet diktátora, niet biča, niet podnetov, niet čo robiť, je čas to zabaliť, umrieť.

Na jednej konzultácii som mal úspešného podnikateľa, ktorý sa pochválil: „Darí sa mi, zbohatol som. Zabezpečil som svoje deti, veď na to sú rodičia, nie?“ Zostal šokovaný, keď som mu odvetil: „Aj ja som bohatý, ale všetko, čo som nadobudol, sa budem do konca svojho života snažiť minúť a užiť. Možno deťom čosi nechám, ale možno im nenechám nič, okrem domu, v ktorom zomriem. Najviac, čo im môžem dať, je viera v seba, lásku v seba, schopnosť vnímať sa. Z tejto trojičky vyjde absolútne všetko aj pre okolie a svet. Nič som v oblasti práce a hojnosti nikdy nerobil pre svoje deti, a ani vám to neradím. Robte všetko pre seba, ale nie z egoistického postoja, ale s láskavým prístupom naplnenia seba. Tak aj deti naučíte radovať sa zo seba a ony neskôr začnú čarovať sebou a zabezpečia sa ľavou zadnou. Dajte deťom veľa a zadriete v nich motor. Ľudské telo i psychika sú nastavené na nedostatok, prebytok ich zabíja, uspáva, ničí, degraduje. Človek potrebuje výzvy, duša sa chce hrať, spoznávať cez tvorenie, konzumom laxnie, lenivie, ale nedostatkom a pôstom rastie a lieči sa.“

Dajte deťom seba, svoj čas, svoju kvalitu a vedome rozvíjanú láskavosť, cit pre spravodlivosť, dôraz na pravdu, odvahu a šľachetnosť rytiera, jemnosť a mäkkosť princeznej, hravosť víly, realizáciu cnostného života. Tak stvoríte svoje najväčšie životné dielo, dieťa, z ktorého postupne rozkvitne dospelý človek – samostatný, spontánny, všímavý, s psychologickou odolnosťou, ktorá prináša schopnosť vyrovnať sa so stresovými situáciami a s krízovými stavmi.

Nekradnite energiu a silu vlastnému dieťaťu. Ono chce vidieť príklad mohúceho človeka. Tak si do seba vštepí, že v živote síce prichádzajú aj pády, ale všetko sa dá zvládnuť, záleží len na prístupe. Nenúťte dieťa rozhodovať sa v niečom, na čo ešte nie je dopečené. Neraz v mojich facebukovských statusoch rodičom radím, aby si nemýlili láskavú výchovu s tým, že dovolia dieťaťu vo všetkom veliť. Dieťaťu nedáte šoférovať auto, tak ako je možné, že mu niektorí rodičia dovolia riadiť rodinu? Psychológovia už potvrdili, že dieťa si dobre uvedomuje, že stačí zakričať či sa rozplakať a dokáže tak ovládať všetkých, ktorí sa mu choro podvoľujú, ale rovnako tak vie, že nemá schopnosti ten kamión rodiny ukočírovať. V jeho tele sa tak vylučujú nezdravé látky, dostáva sa pod škodlivý vnútorný tlak. Lenže dieťa nemá byť pod tlakom, malo by zažívať atmosféru pokoja a lásky. Najlepšie teda pre svojich potomkov urobíte, keď zo seba vyšľachtíte silných, mohúcich, spravodlivých a milujúcich rodičov, čím dieťaťu vytvoríte zázemie istoty. Po ničom inom ani netúži. Každé mláďa chce len lásku a bezpečie.

Pri liečení ľudí závislých od alkoholu prišli psychológovia na šokujúce zistenie. Jedni závislí pochádzali z nefunkčných rodín, iní nie, ale partneri liečených ľudí takmer vždy pochádzali z konfliktných rodín, kde zažili veľa nelásky, bolesti a stresu. V spolužití s alkoholikmi, narkomanmi a inými nevhodnými partnermi si nevedomky pripomínali a opakovane zažívali traumatizujúce situácie z dospievania. „Spasiteľská“ úloha bola potvrdená. Dvaja závislí – jeden od chemickej látky, druhý od vzťahu so závislým.

foto: Vladino Žák

Liečenie je poznanie skutočného stavu a obrátenie pozornosti od partnera k vlastnému znovuzrodeniu a naplneniu vlastného života. Nenarodili ste sa sem ako záchrankyne, máte právo žiť šťastný a vyrovnaný život. Pýta si to však absolútne odhodlanie a cieľavedomú prácu na sebe. Trvanie zmeny sa nedá skrátiť, zabehnuté spôsoby konania sa nemenia ľahko. Je to tŕnistá cesta vyžadujúca trpezlivosť, ale nechcem vás odradiť. Vždy máte na výber medzi „milovaním“ k sebazničeniu alebo sa začať naučiť milovať úprimne bez toho, aby ste si lásku museli odrobiť a museli ste za ňu trpieť. Skutočná láska nemá nič spoločné s utrpením, všetky filmy, romány, piesne a básne, ktoré to tvrdia, klamú.

Vždy, keď je nám v živote zle, chceme mať pocit, že máme svoj život pod kontrolou, a tak sa mnohí vrhajú pomáhať. To aby nebodaj nemuseli začať opäť komunikovať s vlastnými pocitmi, uvedomiť si pravdu o sebe.

Prišiel čas na zmenu. Už prestaňte tvoriť vety, ktoré sa začínajú slovom „keby“. Ste hviezdy, ktoré tu s osobnými úlohami dosadli na zem. Vo vašom vnútri je neobmedzený kapitál energie dosiahnuť hocijaké vyliečenie, len sa stačí rozhodnúť a vykročiť. Prehry nie sú osud, iba pokračovanie včerajška. Ešte neumierate a tento život pravdepodobne nie je ani vaše posledné vtelenie do ľudského tela. Autu je najbezpečnejšie v garáži, ale na to nebolo vyvinuté. Tak aj človek bol skonštruovaný bezhraničnou láskou k víťazstvu. Nič na tejto planéte nepadá človeku do lona bez úsilia. Ak vás teda niečo bolí, pohnite sa z miesta a dostanete šancu niečo sa naučiť. Nijaká skala nenarástla za noc, tak si aj každá nemoc pýta svoj čas. Dajte si čas. Pomenovanie choroby a rozhodnutie začať sa liečiť je prvá polovička cesty k zdraviu a platí to na telo, ako aj na psychiku človeka.

Autor: Pavel „Hirax“ Baričák

Článok je úryvkom z knihy Pavla „Hiraxa“ Baričáka Šlabikár šťastia 5., Psychický obor. Viac o knihe nájdete na adrese: http://www.hiraxshop.sk/knihy/ezoterika/psychologia-motivacna/shop-78501/slabikar-stastia-5-psychicky-obor