Pandorina skrinka alebo Všetko sa deje pre niečo

Žijeme vo svete, v ktorom sa môže zdať, že zlo prevláda nad dobrom, že tieto dve polarity medzi sebou neustále bojujú a súperia o svoje postavenie. Boj dobra a zla, pravdy a lži sa uskutočňuje prostredníctvom vojen medzi národmi, nenávisti medzi ľuďmi, hádok v rodine, sporov medzi priateľmi a podobne. Zdá sa, že každodenné životy ľudských bytostí sú popretkávané len a len zlobou, nenávisťou, snahou presvedčiť druhých o svojej pravde… Javí sa nám, že celý svet je zahalený pod chladným rúškom tmy. Komu veriť vo svete plnom zla? Kto hovorí naozaj pravdu? Je svet skutočne taký skazený? Prečo je väčšina sveta podlá a neľudská? Kto alebo čo za to môže? Dokáže sa ľudstvo niekedy zmeniť?

Vraví sa, že v momente, keď bola otvorená Pandorina skrinka, vyletelo z nej všetko zlo. Na jej úplnom spodku však ešte zostala nádej a dobro. Na samotné dno skrinky sa už, žiaľ, len málokto pozrel, každý totiž vzal nohy na plecia a snažil sa skryť pred tou neznámou čierňavou, chorobami a bolesťou.

foto: Zuzana Rania Brožová

Väčšina z nás koná podobným spôsobom dodnes. Namiesto toho, aby sme čelili problémom a neznámym situáciám, skrývame sa, utekáme, poprípade sa snažíme nájsť vinníka, ktorý skrinku otvoril. Nevedome sa nechávame unášať na vlne strachu, ktorá ako obrovské tsunami búra všetko, čo jej príde do cesty. Neuvedomujeme si, že pred temnotou nemožno utiecť a že skôr či neskôr nás určite dobehne. Čo teda robiť?

Strach má tú moc, že nám zatemňuje myseľ, a tak nedokážeme nazerať na veci s nadhľadom. Domnievame sa, že výkyvy v našich životoch nedokážeme ustáť, že nemáme dosť síl na to, aby sme prežili aj tú najťažšiu smršť, ktorú do našich životov prináša nejedna búrka. Pritom každú situáciu, ktorej čelíme, dokážeme zvládnuť. Všetko sa deje pre niečo, nič nie je náhodou. Každý z nás už neraz na vlastnej koži určite prežil a zistil, že každá nepríjemná a bolestivá situácia, ktorej čelil, ho urobila silnejším. Stačí si pospájať jednotlivé bodky, ktoré z nás spravili bytosti, ktorými sme dnes. Stačí sa obzrieť a zahľadieť sa na trasu, ktorou sme sa dostali tam, kde stojíme teraz. Keby nebolo prekážok a skúšok, ktorými sme si prešli, neboli by sme tu takí, akí sme.

Nesnažme sa zbaviť strachu, pretože to je znova len útek. Útek pred strachom. Skúsme ho pochopiť, ponorme sa doň a vedome vnímajme každú jednu myšlienku, každú jednu emóciu, všetky pocity, ktoré v nás vyvoláva. Vedomie predstavuje svetlo v našom vnútri. Rozžiarme naše vnútra týmto svetlom.

Nemusíš sa báť, a ak sa už bojíš, tak to prijmi a len sleduj. Je to v poriadku. Vnímaj svoje strachy, neodmietaj ich. Ak sa domnievaš, že už skutočne nevieš, ako ďalej, že už nevládzeš, popros o pomoc. Pomoc prichádza tomu, kto si prizná, že ju potrebuje, a požiada o ňu. Cítiť bolesť, strach a byť zmätený nie je hanba, je to prirodzené. Je to úplne v poriadku. Každý človek prežíva tieto emócie, nikto v tom nie je sám. Nikdy nie si sám, a ak sa tak cítiš, vedz, ver, že to prejde, že to zvládneš.

Skúsme pochopiť význam tmy v našich životoch a poučme sa z nej. „Všetko zlé je na niečo dobré“ nemusí byť len prázdnou frázou, ak sa skutočne snažíme pochopiť fungovanie vesmírnych zákonov. Žijeme vo svete dualít, v ktorom bez zla nejestvuje ani dobro, bez prehier niet víťazstiev a bez pádov niet vzostupov… Každá prehra v sebe totiž nesie kus víťazstva. Cesta k dosiahnutiu nášho úspechu je vydláždená našimi prehrami. Existencia jednej strany podmieňuje existenciu druhej. Naučme sa žiť v oboch polaritách, možno práve preto sme sa sem narodili. Surfovať na dobrých a ideálnych vlnách je možno ľahšie a príjemnejšie, no skutočný, skúsený surfer dokáže zvládnuť aj ťažké vlny. Dnes ich zvláda hravo, pretože už neraz padol, no nevzdal sa a postavil sa na dosku znovu a znovu.

Preto aj ty, milý čitateľ, keď padneš, keď tápeš v tme, keď nerozumieš dianiu v sebe a vôkol seba, nestrácaj nádej. Ver v lepšie časy a ony prídu. Buduj svet, v ktorom chceš žiť, vo svojom vnútri a skôr či neskôr, jedného dňa sa určite aspoň jeho časť prejaví aj tam vonku.

Kúsok svetielka sa nachádza v každej bytosti, nezáleží na tom, koľko temnoty v sebe nesie. Kúsok svetla sa nachádza za každým rohom, nech sa ti javí hocijako tmavý. Vedz, že keď sa už-už domnievaš, že prichádza tvoj koniec, to prichádza len nový začiatok, ktorý možno nazvať znovuzrodením. Staré zaniká skrz bolesť a utrpenie. Smrť vytvára priestor pre príchod nového. Práve teraz sa aj ty môžeš rozhodnúť, čo staré v tebe umrie a čo nové ho nahradí. Žijeme v časoch obrovskej transformácie. Prijmime to, pozorujme to s odstupom a žime najlepšie, ako vieme. My to dokážeme. Ty to dokážeš.   

Autor: Christopher Danis
Jazyková korektúra: Mgr. Andrea Jurčová

ilustračné foto v záhlaví článku: Zuzana Rania Brožová