Presvedčenia

Zazvoní ti ráno budík, nevieš, čo sa deje, ešte sa spamätávaš z tvrdého spánku a už si sa vytočil, že ťa niečo zobudilo? Veď sa ti tak dobre spalo a ty musíš vstávať! A to si pred chvíľou len zaľahol do postele. Jasné, je 7 hodín ráno, spal si aspoň 6 hodín a už sa ideš sťažovať, aký máš ťažký život, lebo musíš ráno vstávať. Ale predsa len sa postavíš z postele a v hlave točíš myšlienky, ako sa ti nechce, aký si unavený, ako by si ešte spal, dnes ťa čaká ťažký deň, prečo práve ty… „Nemôžem byť bohatý a úspešný? Celý deň preležať, odpočívať na pláži, chodiť po kávičkách a obedíkoch a sem-tam niečo spraviť, aby sa nepovedalo?“  

Tak to máš veľmi krásny začiatok dňa! Ako bude podľa teba taký deň pokračovať? Z ničoho nič budeš o hodinku plný dobrej nálady a entuziazmu? Bude to ďalší krásny, úspešný deň? Prichádzaš do práce s úsmevom na tvári a kolegov zdravíš z diaľky? Keď sa na teba pozrú, tak si povedia: „Jej! Tiež by som chcel byť taký pozitívny a šťastný ako on!“ Alebo si ten typ: „Nič mi nehovorte, kým si nedopijem kávu a nedám cigu!“ Zamýšľal si sa niekedy nad tým, že toto všetko má dopad na tvoj život? Že tak, ako sa ráno zobudíš a aké myšlienky točíš, to všetko sa odráža v tvojom živote ako v zrkadle? No povedzme si úprimne, ak v sebe točíš negatívnu energiu, zlosť, nervozitu, budú ťa v tvojom okolí považovať za toho, s kým sa chce každý stretnúť, baviť a čerpať pozitívnu náladu? Tak to by si musel byť aký dobrý herec! A aj tak by ti to nepomohlo. Ľudia cítia to, čo z človeka vyžaruje. Oni vidia, či sa máš dobre a či sa s tebou chcú baviť a stretávať. Nebudeme sa stretávať s ľuďmi, ktorí nám vysávajú energiu. Nestačí, že mám dosť práce v robote, ešte aj kolega ma bude vyciciavať.

Vieš, odkiaľ to všetko pramení? Táto negativita, nervozita, nešťastie? Pramení to z teba! Priznávam sa bez mučenia, aj ja som mal takéto dni, každý z nás! Ale ako to zmeniť? Čo treba urobiť? Hovoríš si: „Prosím ťa, už mi povedz 10 krokov k zmene života alebo 5 zaručených tipov, ako byť šťastný!“ Môj krásny, takto to nefunguje! Nemôžeš lusknúť prstami a život sa ti zrazu otočí o 180 stupňov. Áno, môžeš si pichnúť prst medzi zuby, aby si si nasilu vyčaril úsmev, držať ho tam dve minúty a oklamať mozog, že si naozaj šťastný. Ale o niekoľko minút zistíš, že tie toxické myšlienky máš v sebe znovu. Pýtaš sa prečo? Kde sa to v tebe našlo? Odkiaľ vietor fúka? Je to z našich presvedčení. Je to v tom, cez aké okuliare sa pozeráme na svet. Je to uhol pohľadu, ktorý si každý vyberáme. Na všetko sa pozeráš cez vlastný filter. Stretneš ráno na ceste blbca, ktorý sa ti pichol do cesty a obmedzil ťa, lebo si musel trošku spomaliť? Vytrúbiš ho a nadávaš naňho hneď zrána? Ja si vždy poviem, že ten človek má asi fakt naponáhlo, radšej mu nebudem zavadzať a zdržiavať ho. Možno mešká do práce a má dôležitý míting, od ktorého závisí jeho budúcnosť. Možno živí rodinu a potrebuje byť načas v práci. Chcel vyraziť skôr, ale jeho partnerke bolo ráno zle, musel sa o ňu postarať. Čo povieš na takýto pohľad? Alebo naopak, niekto ide pomaly a zdržuje ťa. Predstav si, že v tom aute ide tvoja mamina, ktorá má čerstvý vodičský. Ide opatrne, lebo vezie svoje deti do školy a bojí sa, aby sa niečo nestalo.

foto: Jukan Tateisi

Vždy je to len o tom, ako sa na to pozrieme. Hovoríš si: „Tomáš, ale tie myšlienky a reakcie mi prídu do hlavy samy! Nie je to o tom, čo by som si chcel myslieť!“ Pekná hlúposť! Kto myslí myšlienky? Ja ich myslím za teba? Vesmír? Pánboh? No nie! Ty myslíš svoje myšlienky! Ty si vyberáš, či budeš myslieť pozitívne alebo negatívne. Ty si vyberáš, ako sa budeš na veci pozerať. Každý má z výchovy zakorenené presvedčenia. Vryli sa do nás od rodičov, okolia, kamošov, známych, médií atď. Aké sú tvoje presvedčenia? Si presvedčený o tom, že nech robíš čokoľvek, vždy to urobíš zle? Že to zle dopadne? Si presvedčený o tom, že keď pôjdeš večer von, tak ti môže niekto ublížiť, okradnúť ťa? Si presvedčený o tom, že život sa s nikým nemazná a život je boj? Skúška? Test? Súťaž o to, kto bude najlepší? Aké sú presvedčenia, ktoré si nahováraš ohľadom peňazí? Peniaze sú zlé? Peniaze majú iba podvodníci a zlodeji? Peniaze ma šťastným neurobia? A urobí ťa šťastným, keď ich nebudeš mať? Pochybujem. Ale poďme ďalej. Čo tvoje presvedčenia ohľadom lásky a vzťahov? Láska je tŕň v oku? Zamilujem sa a opäť sa sklamem. Načo niekoho ľúbiť, keď mi to nebude opätovať. Sám seba nemám rád. Nemám rád svoju postavu, svoju tvár, svoje vlasy. Boooože mooooj! Toto točíme v hlave a potom sa čudujeme, ako vyzerá náš vonkajší svet, keď v našom vnútornom je bordel. Nečuduj sa, že si tam, kde si. Doviedli ťa tam tvoje presvedčenia. Neuvedomuješ si to, ale 95 % času každého dňa konáš podľa vlastných presvedčení. Ideme na autopilota ako vyšitého. Teraz si predstav, ako by si sa cítil ohľadom života, keby si si hovoril, že život je príležitosť. Život je dar, ktorý si neskutočne vážim. Život je prekrásny a ja si ho užívam naplno. Život ma baví a teším sa na každý deň, keď ráno vstanem z postele. Komu si dnes urobil radosť? Komu si dnes pomohol len tak, bez očakávania, že by si od neho chcel v budúcnosti niečo naspäť? Bude pre teba svet krajší, keď budeš točiť takéto myšlienky alebo tie, čo som spomínal vyššie?

Neklamme si a povedzme si na rovinu, že za všetko si môžeš sám. Nie sú to tvoje okolnosti, ale to, ako si interpretuješ svoj život a reaguješ na veci, ktoré sa ti stali. Chápem, že sa ti mohlo stať všeličo a mohol si zažiť udalosti ako málokto z nás. V tomto prípade, ak sa ľutuješ a staviaš sa do pozície obete, sa sám seba spýtaj: „Som jediný na celom svete, medzi 7 miliardami ľudí, ktorému sa toto stalo ako jedinému?“ Pochybujem. A ak sa z toho dostal už niekto iný, prečo nie ty? Ľudia sa dostali z oveľa horších situácií, než si ty myslíš. Lenže tá tvoja udalosť je výnimočná a ty máš právo ľutovať sa a sťažovať. Nech sa páči. Potom sa nečuduj, že nemáš nikoho, kto by s tebou chcel tráviť čas.

Týmto ti chcem dať posolstvo, že náš život vyzerá presne tak, ako si ho interpretujeme. Ak budeš mať v hlave negatívne myšlienky a pohľady na život, nečakaj, že dostaneš späť niečo iné ako negatívne reakcie a smutný život. A nehovor si, že zmeniť sa je ťažké. Ak si to povieš, bude to pre teba ťažké. Ale ak si povieš, že miluješ zmeny, miluješ predstavu, že môžeš byť lepším človekom, tešíš sa na to, ako vyrastieš a budeš môcť byť pre niekoho užitočným, tak vtedy sa začnú diať veci! Ak pochybuješ, najprv to vyskúšaj a potom uver. Okolo seba máš plno dôkazov o tom, že to funguje. Tak čo ešte potrebuješ na to, aby si začal meniť myslenie? To je totiž to, nad čím máš plnú kontrolu. Sem-tam ti myseľ odbehne nechceným smerom, ale zas a znova je len a len na tebe, či tú myšlienku zastavíš a presunieš pozornosť na to pozitívne a krásne. Ty si autorom svojich myšlienok a si presne tam, kde sú tvoje myšlienky a pozornosť.

Autor: Tomáš Vepi
Instagram: @tomasvepi

Jazyková korektúra: Mgr. Andrea Jurčová