Predstavte si, že sa nachádzate na mieste, kde vám pri nohách šumí potôčik, ktorý očisťuje ducha. Vo vzduchu cítite vôňu smrekov, ktorá upokojuje myseľ. Máte možnosť pozorovať, ako sa rodičia so svojimi deťmi slobodne hrajú a bláznia. Všetci máte kopu času, nik vás do ničoho netlačí, vaše telá sa kúpu v mori radosti a popritom vám občas ponad hlavu preletí človek a nikomu sa to nezdá zvláštne. Podarilo sa vám to? Skvelé! Poviem vám jednu radostnú novinu: toto miesto je reálne! Nachádza sa v Čutkovskej doline pri Ružomberku a nesie názov Obrovo.
Obrovo je príbytok obra Čutka, ktorý je posledným obrom karpatského typu. Žije na Slovensku, no väčšinou sa túla po svete a navštevuje svojich kamarátov či bratrancov obrov, medzi ktorými sú aj známi obri ako Rubeus Hagrid, Shrek a kyklopovia. Po týchto náročných potulkách si však aj obor ako on potrebuje oddýchnuť, a tak sa vždy vracia domov, do Čutkovskej doliny na Liptove.
Aby počas Čutkových dlhých ciest jeho opustený príbytok nechátral, poveril svojich dobrých kamarátov Romana Hrušku, Miroslava Klímu a Jána Griba, aby sa oň postarali. Povedal im, že miluje zábavu, preto môže jeho príbytok navštíviť každý, kto má rád dobrodružstvo, pričom si môže napríklad zastrieľať z jeho praku, zahrať spoločenskú hru „Obor, nehnevaj sa!“ či lámať si hlavu nad jeho hlavolamami.
Obrovo je charakteristické svojím príbehom. Nie je to len také obyčajné ihrisko, na ktorom sa deti môžu zahrať tak, ako sú zvyknuté. Tu svoj pobyt vnímajú ako návštevu obra Čutka. Spoluzakladateľ Roman Hruška hovorí: „Detských ihrísk máme na Slovensku obrovské množstvo a sú naozaj kvalitné. Deti tam chodia rady, ale tie ihriská nemajú príbeh. K nám neprídu na detské ihrisko, prídu do Obrova. Prídu sa zahrať s obrom Čutkom, prídu si zaskákať do jeho postele, fotiť sa v jeho obrovskom príbore.“
Poslaním Obrova je poskytnúť pekné prostredie v prírode, v ktorom majú rodiny s deťmi možnosť tráviť spoločne čas. Túžbou jeho zakladateľov je, aby si ho všetci naplno užili a aby sa rodičia aktívne zabavili so svojimi deťmi. Roman Hruška hovorí: „Naším snom je, aby ľudia u nás zabudli na to, že majú mobilné telefóny, a aby čas, ktorý v Obrove strávia, využili tak, že sa vrátia do roly dieťaťa. A aby sa zahrali so svojimi deťmi. Je krásne vidieť, že nie sme len úschovňa detí.“
Roman dodáva, že v Obrove sa stretávajú aj s takými rodičmi, ktorí „… prídu, zaplatia deťom vstupné a idú na kávičku, na pivko, pričom ich vôbec nezaujíma, čo tam ich deti robia. Prípadne si sadnú na lavičku a celý čas strávia na sociálnych sieťach. Toto nie je naším cieľom. Ale rešpektujeme to, je to ich slobodné rozhodnutie, takto sú nastavení.“
V blízkej budúcnosti budú v Obrove realizovať novú zaujímavú myšlienku. Pri vstupe do areálu budú dospelí vchádzať do čiastočne uzavretého priestoru, kde budú vhodným spôsobom motivovaní k tomu, aby zabudli na mobil, na pracovné povinnosti a aby si nasledujúce chvíle užili. Takto chcú rodičov nenásilne viesť k uvedomeniu si, že čas strávený s vlastnými potomkami je nesmierne vzácny: „Deti raz vyrastú. No keď ich rodičia teraz premrhajú čas na sociálnych sieťach a mobiloch, nikto im ho už nikdy nevráti. Odkedy som odišiel z postu manažéra a pracovne sa venujem len Obrovu, vo vlastnej rodine vidím kvalitatívnu zmenu vo vzťahoch. A to vďaka tomu, že mám oveľa viac času a venujem sa rodine. Bol by som veľmi rád, keby to pochopili aj tí rodičia, ktorí trávia s deťmi málo času.“
Obrovo je otvorené len počas letnej sezóny. Jeho prevádzkovatelia však chceli návštevníkom doliny sprítomniť Čutka aj mimo otváracích dní. Preto pred pár rokmi otvorili aj s prispením mesta Obrovu cestu. Návštevníci, ktorí sa po nej prejdú, sa môžu odfotiť s artefaktami z Čutkovho života, napríklad s jeho obrími okuliarmi, prsteňom, obrovskou lavicou či stoličkou. Deti tak môžu hľadať jeho stopy a žiť jeho príbeh. Roman Hruška je presvedčený o tom, že deti potrebujú vidieť pred sebou cieľ akéhokoľvek výletu či prechádzky: „Ak im poviete, že budú dve hodiny šliapať na Choč, nepochopia to a nenadchne ich to. Tu majú cieľ, a kým doň dorazia, nevedia, čo ich čaká.“ Je to pre nich dobrodružstvo a hľadaním stôp obra Čutka im čas veľmi rýchlo ubehne. Roman vyjadruje svoju úprimnú radosť z toho, že Obrovou cestou sa im podarilo rozprúdiť spojnicu medzi Čutkovskou a susednou Hrabovskou dolinou.
Obrovo je určené hlavne pre rodiny s deťmi, bez ohľadu na vek. S Čutkovými vecami sa vedia pohrať malé trojročné deti, ale rovnako tak aj väčšie, napríklad pätnásťročné. Keďže sa tam nachádzajú aj atrakcie ako Obrova žinka – adrenalínový zipline vedúci ponad dolinu – ani dospelí sa tu rozhodne nebudú nudiť.
Ak túžite navštíviť miesto plné pokoja, na ktorom si môžete pripomenúť, že nič nie je dôležitejšie ako chvíle strávené s našimi najbližšími a najmenšími, tu a teraz, určite zavítajte do obrovho príbytku v Čutkovskej doline pri Ružomberku. Deti, ktoré absolvujú Obrovu cestu, dostanú na pamiatku Obrov dekrét, na základe ktorého boli prijaté do spoločenstva obra. Najmenší sa tu môžu spojiť s najväčšími, získať iný pohľad na život a niečo nové sa priučiť.
Autor: Christopher Danis
fotografie: Milan Štefánik | @jimi_photographer
Jazyková korektúra: Mgr. Andrea Jurčová