Dovolenkový seriál | ČUTKOVSKÁ DOLINA

Už sa vám stalo, že ste prišli niekam prvýkrát a okamžite ste si to miesto zamilovali? Ja som to zažila vo chvíli, keď som „objavila“ Čutkovskú dolinu pri Ružomberku. Zakaždým, keď sa tam vrátim, očarí ma nielen dych vyrážajúca krása prírody, ale aj úžasná, pozitívna energia, ktorá na mňa vyžaruje z každého kúta a z ľudí, ktorí zabezpečujú chod tamojších zariadení a atrakcií a starajú sa o to, aby sa u nich návštevníci cítili dobre a aby všetky ich potreby boli maximálne uspokojené.  

Foto: Jalilah

Čutkovská dolina je súčasťou Národného parku Veľká Fatra a je mestskou časťou Ružomberka. Pomenovaná je podľa Čutkovského potoka, ktorý preteká celým jej územím. Na jeho okolie sú viazané mokrade, ktoré tvoria močiarnu prírodnú rezerváciu – ide o takzvaný močiarny typ mokradného systému, oplývajúci bohatou biodiverzitou: záružlie močiarne, blyskáč jarný, pichliač močiarny, vstavačovec májový, diablik močiarny, pakost močiarny, mäta dlholistá, deväťsil hybridný, ropucha bradavičnatá, skokan hnedý, salamandra škvrnitá, užovka obojková. (1)

Po príchode do Čutkovskej doliny sa ocitnete v dedinke U dobrého pastiera. Tvoria ju stavby a budovy postavené v tradičnom duchu svojráznej liptovskej architektúry. Keď dedinkou prechádzate, dýcha na vás jedinečná atmosféra, ktorú okrem dreva a kameňa, ktoré sú základnými stavebnými komponentami všetkých budov, dotvárajú aj hospodárske zvieratká, rybník so pstruhmi a salaš s ovečkami.

Prvou kolibou Čutkovskej doliny je Stará koliba, respektíve Koliba u dobrého pastiera. Interiér hotela a reštaurácie, ktoré v nej nájdete, sú zariadené originálne, s citom a zmyslom pre harmóniu medzi ľudovým a moderným dizajnom, ktoré sa zároveň snúbia s účelnosťou a praktickosťou. V hoteli som bola ubytovaná niekoľkokrát, mala som možnosť vyskúšať si viacero izieb a bola som nadšená tým, že tvorcovia interiéru mysleli skutočne na všetko. Nachádzala som tam detaily a drobnosti, ktoré bežne v hoteli nevidíte. Sú vkusné, milé, účelné a každá vec má svoje miesto. V hoteli nenájdete dve rovnaké izby. Každá je jedinečná a pomenovaná podľa štýlu, ktorým je zariadená: Poetické rozjímanie; Zrkadielko, povedz že mi; Nežná romantika; Čierna elegancia; U starej mamy; Návšteva na vidieku; Moderná svetlica; Nenápadná krása a Rodinná izba.  

Srdcom reštaurácie v Starej kolibe je obrovské kamenné ohnisko a priestoru dominujú mohutné smrekové lavice a stoly.

V kolibe Richtárka vás privíta atmosféra starej kuchyne z liptovskej drevenice. Tradičné slovenské jedlá sú pripravované podľa regionálnych receptov černovských gazdiniek. (2)

Koliba Fatranka je výborným protipólom pre obe vyššie spomenuté reštaurácie. Jej prítomnosť v doline som ocenila predovšetkým cez víkend, keď je dolina preplnená návštevníkmi a turistami. Vtedy býva cez obed v Richtárke dlhý rad ľudí čakajúcich na stoly. Keďže sa mi tam nechcelo postávať, zamierila som na opačný koniec doliny do Fatranky. Vždy tam boli voľné stoly a možnosť dať si vynikajúci liptovský podplamenník a výborné miestne pivo Ursus.

Video: Jalilah

V Čutkovskej doline nájdete aj prvý ružomberský pivovar URSUS. Produkuje pravé remeselné pivo varené tradičným spôsobom podľa historicky osvedčenej receptúry. Ponúkajú dva druhy spodnekvaseného piva: svetlý 12-stupňový ležiak (Senátor) a polotmavý 13,5-stupňový ležiak (Prelát), oba nepasterizované; a tradične pripravenú 17-stupňovú Ipu. (3)

Deti sa môžu v Čutkovskej doline do sýtosti vyšantiť v zábavnom areáli OBROVO. Z tabule umiestnenej pri vstupe sa deťom prihovára obor Čutko: „Ahojte! Volám sa Čutko a som obor. Bývam v Čutkovskej doline pri Ružomberku a vlastne celú túto dolinu ľudia pomenovali po mne. Kedysi dávno, keď som sa narodil, sa to tu volalo úplne inak. Žiaľ, dnes som posledným žijúcim obrom karpatského typu na svete. (…) Ja som do Čutkova prišiel už veľmi dávno a rád by som sa s vami skamarátil. Aby ste sa ma nebáli, cez deň chodievam vysoko do hôr a nechávam môj dom otvorený. Môžete sa tam prísť pozrieť, kľudne sa pohrajte s mojimi hračkami, poskáčte si na mojej posteli, nakuknite do kolísky, v ktorej ma moja mamka uspávala. Pri odchode mi nezabudnite napísať alebo nakresliť nejaký odkaz a hodiť mi ho do schránky na bráne. Po večeroch a najmä počas zimy si ich rád pozerám a čítam. Ktovie, možno že vám aj ja niečo napíšem…“

Video: Jalilah

Dušou Obrova je milý a komunikatívny pán Roman Hruška, ktorý sa zodpovedne stará o to, aby sa deti cítili v areáli dobre a aby im nič nechýbalo. Okrem toho dohliada na bezpečnosť návštevníkov, ktorí sa odvážia absolvovať jazdu na Obrovej žinke (šnúra, na ktorej si obor suší bielizeň). Táto adrenalínová atrakcia – lanová dráha ZipLine – je dlhá 210 metrov a v najvyššom bode dosahuje výšku 20 metrov.

Video: Jalilah

Ak vás zaujíma výtvarné umenie a tradičné remeslá, určite sa zastavte pri Martinovi Tamásfim, ktorý vo svojej kováčskej dielničke prezentuje vlastné umelecké diela, z ktorých si môžete vybrať a kúpiť niečo pre vlastné potešenie alebo pre svojich blízkych. Okrem toho si môžete na vlastné oči pozrieť jeho prácu umeleckého kováča.

Foto: Viktor Hudák

Kúsok cesty za dedinkou U dobrého pastiera je čarovné miesto s názvom Zberná nádrž Čutkovo. Je napájaná Čutkovským potokom a predstavuje reprezentatívny revír pre rybárov i nerybárov. Nádrž je zarybňovaná pôvodnými druhmi rýb: pstruh potočný, lipeň tymiánový a hlaváč. Na rybolov je potrebné mať rybársky lístok (môžete si ho kúpiť v Kolibe u dobrého pastiera) a loviť je možné len dvomi spôsobmi: muškárením a prívlačou. Ryby chytáte v duchu hesla: chyť a pusť. Okolie nádrže ponúka príležitosť na malebnú prechádzku. (4)

Pre mňa osobne je Čutkovská dolina príkladom múdreho, citlivého a šetrného prístupu človeka k prírode a tradíciám. Návštevníkom a turistom všetkých vekových kategórií ponúka mnoho rôznych príležitostí na zážitkové, turistické, športové i rekreačné vyžitie. Môžete sa v nej dotknúť ducha kultúry našich predkov a zároveň si vychutnať štandardný komfort modernej doby.

Autorka: Lenka Jalilah, šéfredaktorka

Jazyková korektúra: Mgr. Lenka Jalilah, PhD.

Informačné zdroje:
(1) https://www.udobrehopastiera.sk/moznosti/cutkovska-dolina/
(2) https://www.udobrehopastiera.sk/richtarka/
(3) https://www.pivovarursus.sk/
(4) https://www.visitliptov.sk/zaujimavosti/chyt-a-pust-rybaren-cutkovo/