ROVNOVÁHA TELA A DUŠE | 2. časť | (Ne)dokonalé Vianoce

Skús sa na chvíľu zastaviť, zhlboka sa nadýchni a vydýchni. Predstav si svoje vysnívané Vianoce. Čo pre teba naozaj znamenajú? Čo ti napadlo ako prvé?

Ostaň na chvíľu v tejto predstave…

Vianoce alebo sviatky hojnosti. Jeden z mnohých symbolov je možno stôl preplnený rôznymi dobrotami a množstvo darčekov. Niekoľko druhov koláčov, zákuskov, medovníčkov, ktoré na nás žmurkajú už niekoľko týždňov pred Štedrým večerom. Ale naozaj potrebujeme 8 druhov koláčov a kopec darčekov, ktoré síce v danú chvíľu potešia, ale o pár dní si na ne ani nespomenieme?

Naozaj si musím naložiť druhú porciu zemiakového šalátu, keď som už vlastne sýta, a ešte si chcem dať aj môj obľúbený koláčik? Niekedy je naozaj ťažké odolať…

foto: jalilah | hotel Aphrodite Palace, Rajecké Teplice

V žiadnom prípade nechcem týmto vzbudiť pocity viny či nabádať k odriekaniu. Nie nie, práve naopak. Veľmi rada by som vás povzbudila k tomu, aby ste si tieto sviatky lásky a hojnosti vedome vychutnali. Áno, aj tie dobrôtky, avšak možno by sme 8 druhov koláčov vedeli zredukovať na 3 – 4 obľúbené. Pri bezhlavom nakupovaní darčekov by sme sa mohli trochu zamyslieť nad tým, čo by toho, koho chceme obdarovať, naozaj potešilo, čo by potreboval a vedel využiť…

Vianoce nemusia byť o prejedaní, strese a náhlení sa. Skúsme práve v tento magický čas spomaliť. Vychutnávajme si s láskou pripravené jedlo, načúvajme svojmu srdcu, všímajme si signály svojho tela a doprajme mu odpočinok. Obdarme svojich blízkych darmi od srdca k srdcu. Skúsme si dožičiť viac spoločného času, rozhovorov, hier a zážitkov, tie si uchovávame v spomienkach navždy.

Pre mnohých sú tohtoročné Vianoce úplne iné, ako by si možno priali. Možno nebudú ani náhodou dokonalé ani perfektné… Ale možno nám predsa len dávajú príležitosť na spomalenie a uvedomenie si toho, čo je pre nás v živote naozaj dôležité. Príležitosť prehodnotiť priority, naše vzťahy, nie len k druhým, ale aj náš vzťah k sebe samým. Nahliadnuť viac do svojho vnútra a brať aj neľahkú situáciu ako výzvu či príležitosť na zmenu a nie na nekonečnú sebaľútosť… Každá situácia nám niečo dáva a zároveň nám niečo berie. Je však iba na nás, na čo sa sústredíme. Niektoré veci jednoducho zmeniť nevieme, ale to, ako na ne zareagujeme, áno. Otázkou je, čo si vyberieme? Kam sústredíme svoju pozornosť? Vyberiem si rolu obete, ktorá ma podporuje v mojej bezmocnosti, alebo budem aktívna a začnem pracovať na tom, aby som získala, po čom naozaj túžim? Ani jedna cesta nie je jednoduchá, otázkou však ostáva, ktorá rola ma privedie tam, kde si prajem byť. A ak sa na chvíľu aj stratím v pozícii trpiteľa či trpiteľky, je to v poriadku, áno, smie to tak byť…

Dôležité je neostať v nej príliš dlho, ľahko sa ňu zvyká. Nebojme sa priniesť svoje svetlo do sveta, buďme svetlom, ktoré v ňom chceme vidieť , iba tak ho môžeme zmeniť.

A ako vieme začať hneď teraz? Tak, že sa sústredíme na vďačnosť… Vďačnosť za všetky dary, ktoré nám život prináša, aj za tie, ktoré často berieme ako samozrejmosť, pretože ona nám otvára bránu k hojnosti… A aj keď možno práve neprežívame najlepšie obdobie, vždy je tu toho veľmi veľa, za čo môžeme byť vďační. Otvorme svoje srdcia a spravme z každej situácie to najlepšie, čo v danej chvíli dokážeme… Spravme si Vianoce z každého dňa.

Spomínate si na svoju úvodnú predstavu dokonalých Vianoc?

Čo môžete urobiť pre to, aby sa naplnila? Ak to nie je možné, čo môžete spraviť pre to, aby sa naplnila aspoň sčasti? Kam sústredíte svoju pozornosť? A čo môžete urobiť preto, aby sa stali vaše vysnívané Vianoce realitou budúci rok?

Jedným zo symbolov Vianoc sú pre mňa linecké koláčiky, preto by som Vám rada odporučila môj obľúbený recept podľa @tinkinerecepty. Biela múka je v recepte vymenená za špaldovú, pridané sú pomleté mandle, ktoré dodajú koláčikom ešte lepší šmrnc. Skúšala som už aj verziu z ryžovej múky, ktorá bola taktiež výborná. Recept nájdete na tomto linku: Tinkine recepty.

foto: Silvia Ferreira

Verím, že Vám bude chutiť. 🙂

Prajem nám všetkým láskyplné Vianoce!

Autorka: Mgr. Silvia Ferreira
Autorka je psychologička a dipl. coach výživy
Instagram: @rovnovahatelaaduse

Jazyková korektúra: Mgr. Lenka Jalilah, PhD.

Ďalšie časti projektu ROVNOVÁHA TELA A DUŠE si môžete prečítať TU