BYLINKY SPOD TATIER | 2. časť | Na začiatku bola alchemilka a skorocel

V 1. časti seriálu Bylinky spod Tatier sme vám predstavili Dianu a Sáru Kasardové, ktoré majú hlboko v sebe zakorenenú pokoru a úctu k prírode a zároveň sa ju snažia chápať a rešpektovať jej prirodzené zákonitosti. Sú jej vďačné za dary, ktoré nám poskytuje, a uvedomujú si, že príroda bez nás prežije, zato my, ľudské bytosti, sme bez nej odsúdení na zánik. 

Šťavy ako od babičky

Začínali s bylinkami, ktoré rastú na celom Slovensku: s alchemilkou a skorocelom.

Diana Kasardová, jesenný zber úrody arónie | foto: archív Bylinky spod Tatier

Pri výrobe štiav stáli na štarte rakytník a arónia. Postupne pridávali lesné šťavy z čučoriedky a brusnice. Nasledovali šťavy zo zabudnutého ovocia, konkrétne dulová a drienková. Diana hovorí: „Takto sme chceli na Slovensko vrátiť zabudnutú tradíciu, lebo veľa drienkových a dulových drevín je už vyklčovaných. Zároveň ľuďom pripomíname, že drienková šťava je fantastická na čistenie krvi, odstraňuje tinitus, zmierňuje plynatosť.“ Šírením povedomia o ovocí našich starých mám sa snažia primäť ľudí k tomu, aby si spomínané dreviny zasadili. Ak na to nemajú podmienky, môžu si kúpiť hotovú šťavu a sami si tak dopomôcť k lepšiemu zdraviu.

Z bohatého sortimentu štiav si môžete vybrať drink RA, šťavy Rakytník, Arónia, Žlté marhule, Višňa, Tekvica, Lesná čučoriedka, Lesná brusnica, Lesná malina, Čierna ríbezľa, Čierna baza, Drienka, Prvomok z arónie. Takisto Vitamínové shoty Imunita – z rakytníka a púpavového koreňa, Detox – z arónie a žeruchy, Energia – z drienky, brusnice a šípky a Mozog – z bielej broskyne a bazy čiernej. Okrem toho ponúkajú sezónne novinky Šípka a Dula a najnovšie jednodruhové bylinné šťavy z mladej žihľavy, medovky a mäty. Na objednávku pripravili aj šťavu z púpavy s liečivými účinkami na pečeň.

BIO šťava z arónie | vyrovnáva krvný tlak, posilňuje cievy, zlepšuje funkciu štítnej žľazy, detoxikuje pečeň | foto: archív Bylinky spod Tatier

***

Šťavy vyrábajú studeným lisovaním plodov a následným ohriatím na 40 °C. Pri všetkých prípravných procesoch aj fázach výroby dodržiavajú postupy, pri ktorých zostávajú vitamíny zachované v maximálnej možnej miere. Diana odporúča konzumovať denne 0,2 cl šťavy riedenej vodou alebo v čistej forme: „Voda predstavuje pri riedení dobrý nosič účinných látok do tela.“

BIO šťava z rakytníka | za studena lisovaná, bez pridaného cukru a konzervantov; výnimočne sladká vďaka neskorému zberu | foto: archív Bylinky spod Tatier

***

Liečivé tinktúry

Diana hovorí: „Ak chceme znásobiť účinnosť šťavy, odporúčame do nej kvapkať tinktúru.“ Sára dopĺňa: „Napríklad do rakytníkovej šťavy je výborná tinktúra z púpavového koreňa pre jeho pozitívne účinky na pečeň, žlčník a všetky problémy s trávením. Okrem toho uchováva veľmi veľa minerálnych látok zo zeme. Rakytník je vynikajúci na imunitu, rozpúšťa hlieny v organizme.“ Kombinácia rakytníkovej šťavy s tinktúrou z púpavového koreňa vytvára komplexnú podporu organizmu, keď sa navzájom podporujú vitamíny z rakytníka a minerály z púpavového koreňa.

***

Tinktúry vyrábajú zo spomínaného púpavového koreňa, ale aj z alchemilky a kapucínky. Ich zákazníci nazývajú kapucínku prírodným antibiotikom.

BIO bylinné tinktúry | foto: archív Bylinky spod Tatier

***

Čaje s podpisom tatranských lúk

Ďalším produktom rodinnej firmy Bylinky spod Tatier sú bylinné čaje – jednodruhové alebo miešané. Sára hovorí: „Máme 20 druhov bylinných zmesí na rôzne problémy, napríklad s trávením, s vlhkým alebo so suchým kašľom, s pečeňou, žlčníkom… Z nasušených byliniek robíme aj zmesi na mieru podľa požiadaviek klientov a odporúčame ich kombinovať s tinktúrou. Ak si totiž niekto chce pomôcť v chorobe bylinkovým čajom, má pocit, že má pomalý účinok.“ Sára vysvetľuje, že v tomto prípade nemožno hovoriť o „pomalom“ účinku, pretože taký je prirodzený charakter čajov, tak je to dané prírodou. „Keď skombinujete niekoľko druhov bylinných produktov, pozitívny účinok je viditeľný už o niekoľko dní.“

Bylinný čaj, vhodný na každodenné pitie | foto: archív Bylinky spod Tatier

Niektoré čaje je dobré pripravovať za studena, iné za tepla. Medzi studené čaje patrí napríklad šípkový čaj. Diana vysvetľuje, prečo je to tak: „Príprava je nasledovná: dáte zovrieť vodu a necháte ju vychladnúť na približne 30 stupňov. Vložíte do nej podrvené šípky alebo priamo šípkovú dužinu a necháte macerovať, najlepšie od večera do rána. Všetky účinné látky prejdú do nosiča, teda do vody. Ráno sa čaj jemne prihreje, vypije a dužina sa môže zjesť. Takto máte záruku, že ste maximálne využili vitamín C. Keby ste čaj zaliali horúcou vodou, vitamín by sa vyparil.“

Teplota vody, ktorou sa zalievajú bylinky na horúci čaj, závisí od druhu byliny. Diana pokračuje: „Korene potrebujú vyššiu teplotu a dlhšie lúhovanie. Jemné bylinky sa môžu zaliať menej horúcou vodou. Keď porovnáme čaje a tinktúry, tak tinktúry majú vyššiu účinnosť, až 70 – 80 %, pričom čaje len 20 – 30 % zachovaných účinných látok. Preto je dobré kombinovať a miešať rôzne bylinné produkty.“

***

Diana ponúka našim čitateľom jednu praktickú a veľmi osožnú radu k príprave čaju z čerstvých bylín: „Pred zaliatím ich treba nechať trochu zavädnúť alebo nafermentovať, aby sa bunky v nich otvorili. Vtedy sa uvoľnia všetky účinné látky, ktoré prejdú do čaju, a jeho účinok je silnejší. Pri sušených bylinkách sú bunky už narušené.“ Tento predprípravný krok odporúča aj pred odšťavením čerstvých bylín.

Diana Kasardová s partnerom Ľubomírom | foto: archív Bylinky spod Tatier

***

Bylinné esenciálne oleje

Najznámejším olejom z produkcie firmy Bylinky spod Tatier je rakytníkový olej. Je to za studena vylisovaný olej zo semien, ktoré najprv vysušia a potom prelisujú. Diana hovorí: „Rakytník je jedinou rastlinou, ktorej olej obsahuje všetky omega 3 mastné kyseliny, čiže 3, 6, 7 aj 9.“ Možno vám teraz napadlo, že je najlepšie skonzumovať celú bobuľu a tak z nej dostať do tela všetky vitamíny a kyseliny. Lenže Diana tvrdí, že takýto predpoklad je mylný: „Telo si v takejto forme nevie vyextrahovať aj vnútorný obsah semiačka, ktoré len prebehne črevom. Preto má zmysel vytlačiť z neho aj olej, ktorý sa lepšie vstrebáva a dá sa využiť na potieranie kože aj vnútorné použitie. Okrem toho sa veľmi dobre znáša so sliznicou. Keď mám nádchu a potieram si sliznicu nosa rakytníkovým olejom, do dvoch dní sa jej zbavím.“ Sára mamu dopĺňa: „Pri vnútornom užívaní stačí 5 kvapiek oleja denne. Niektorí ho užívajú na lyžičke, iní si ho dávajú aj preventívne, napríklad do müsli.“

Rakytníkový olej: antioxidant, na imunitu, na hojenie rán, popálenín, jaziev, na ekzémy, pooperačné stavy, má protinádorový účinok
šípkový olej: vyživuje pokožku, vracia jej pružnosť a pevnosť, zdroj vitamínov C, A, D, E, spevňuje kosti, stimuluje mozog, pôsobí proti stresu | foto: archív Bylinky spod Tatier

***

Šípkový olej vyrábajú tak, že z plodov šípky vyberú jadierka, ktoré vysušia a potom za studena lisujú. Diana vyzdvihuje jeho prednosti: „V jadierkach je veľmi veľa vitamínov a takýto olej sa dá používať vnútorne aj zvonka. Mnohí autori herbárov liečivých bylín, medzi nimi aj Mattioli a Zentrich, spomínajú šípkový olej ako olej krásy. Kleopatra ho údajne pila na vonkajšiu i vnútornú krásu, teda ním rozvíjala nielen telesný pôvab, ale aj ducha a osobnosť. Ľudia by sa k nemu mali vrátiť.“

***

Bylinné maceráty pre krásu i zdravie

Ďalším produktom rodinnej firmy Bylinky spod Tatier, ktorým si môžete obohatiť svoju domácu bio lekárničku, sú maceráty. Macerát, respektíve macerovaný olej, je nosný olej slúžiaci ako rozpúšťadlo na extrakciu liečivých vlastností konkrétnej byliny alebo plodov. Tie sa pri občasnom premiešaní lúhujú určitú predpísanú dobu a macerát sa nakoniec scedí.

Diana mi vysvetľuje, že ich svätojánsky ľubovníkový olej má červenú farbu, lebo v oleji sa vymaceruje hypericín, ktorý podporuje dýchanie buniek, čím zlepšuje látkovú premenu a prospieva všetkým orgánom tela. „Pomáha hlavne pri problémoch nervového systému, ale je vhodný aj na masáže krížov, uľavuje pri bolestiach svalového a nervového pôvodu. Ľubovník bodkovaný rastie na rôznych miestach Slovenska. Jeho zvláštnosťou je, že kdekoľvek ho odtrhnete, stále je to ten istý Hypericum perforatum, ale môžete natrafiť na dva rôzne druhy, rozdiel je vo tvare byle. Buď je okrúhla ako slamka, alebo hranatá. Od toho potom závisí aj jeho účinok a sila oleja ako nosiča. Tieto vlastnosti človek zistí pravidelným zberom a pozorovaním.“

***

Zdravá maškrta | foto: archív Bylinky spod Tatier

***

Sladkosti, pri ktorých nemáte výčitky

Z rakytníka, ktorý si samy pestujú, vyrábajú bonbóny a tyčinky. Sú BIO, bez pridaného cukru a konzervantov. Sára dopĺňa podrobnosti: „Sušený, pomletý rakytník dosládzame čistou datľovou pastou. Produkt je plný vitamínov a omega mastných kyselín, pretože sú v ňom celé plody rakytníka. Nie je o nič ochudobnený. Pred Vianocami sme pripravili špeciálnu edíciu. Bonbóny sme zabalili do salónkového papiera a medzi našimi zákazníkmi to malo veľký úspech. Kupovali si to ako zdravú a chutnú ozdobu na stromček.“ Aktuálne pripravujú novinku: tyčinku z arónie a šípky.

Zdravé a chutné rakytníkové bonbóniky | foto: archív Bylinky spod Tatier

***

BIO prírodná kozmetika

Pre Dianu a Sáru je veľmi dôležité, aby ich produkty boli prírodné a čisté, a platí to aj o kozmetike. Do krémov nepridávajú žiadne farbivá ani parfumové látky.

Sára: „Ponúkame rakytníkový krém. Vyrábame ho z čistého rakytníka, ktorý si samy pestujeme. Plody a semiačka sú dlhodobo macerované, aby sa všetky účinné látky preniesli do nosiča, ktorým je nerafinované bambucké maslo bez chemickej úpravy. Krém je určený na používanie ako denný pleťový krém, ale aj ako liečivo na popáleniny, rôzne poranenia a jazvy.“

BIO rakytníkový krém (bambucké maslo, rakytník) – rýchlo hojí rany a popáleniny, hydratuje, vyhladzuje vrásky, omladzuje pleť, dodáva jej vitamíny, funguje ako prírodný botox
| foto: archív Bylinky spod Tatier

***

Ďalším krémom z ich produkcie je nevädzový krém. Sára vysvetľuje: „Táto modrá bylinka je už pomaly zabudnutá. Väčšinou ju ľudia poznajú už len z obrázkov v knihe.“ Diana dodáva: „Keď si predstavíte staré obrazy, na ktorých je obilie, vlčie maky a medzi nimi modré kvietky, tak to je nevädza poľná, ktorá vyzerá ako modré slniečko. Má silnú, drevitú stonku a drží sa ňou v zemi tak silno, že ju nedokážete odtrhnúť.“ Práve preto sa z nej využívajú len jej modré hlavičky, ktoré sa odstrihujú nožnicami. Diana pokračuje: „Dnes už rastie málokde, pretože pôda na poliach je plná chémie. My z nej používame okvetné lístky, ktoré sa macerujú a krému dávajú jemnú modrú farbu. Je vhodný na očné okolie pri unavených, slziacich očiach a pri syndróme suchého oka.“

***

Rozmanitosť prírody sa prejavuje v rôznych odtieňoch farieb tých istých krémov z produkcie Diany a Sáry. Je to aj vďaka tomu, že do nich nepridávajú žiadne stabilizátory. Napríklad krém z ružových lupeňov je niekedy ružový, inokedy červenší. Sýtosť farby je závislá od obsahu prírodného farbiva v lupeňoch a ten súvisí s intenzitou slnečného svitu, s poveternostnými podmienkami a inými faktormi v prírode, ktoré nie sú nikdy stále.

Diana hovorí: „Ružový krém je veľmi dobrý na pery, lebo ich vyživuje, regeneruje a hydratuje. Je veľmi obľúbený.“

***

Bylinné masti ako alternatívna liečba

Masti z produkcie rodinnej firmy Bylinky spod Tatier sú rovnaké ako tie, ktoré sa v minulosti pripravovali tradičnými metódami. Diana hovorí: „Masť je svojím charakterom našej pokožke najbližšia. Naše liečivé masti sú určené na kĺby, kŕčové žily a ekzémy.“

Sára dopĺňa: „Na ekzémy máme masť z lastovičníka a tuje. Táto nevšedná kombinácia, pripravená v správnom pomere, je vynikajúca aj na bradavice a ostrohy. Ekzémy sú často iniciované v pečeni a žlčníku, kde sa štiepia škodlivé látky. Preto odporúčame masťou natierať nielen miesto, kde sa ekzém prejavuje, ale aj kožu v oblasti pečene.“ Diana dodáva: „Vyrážkou sa nám telo snaží povedať, že vnútri nie je niečo v poriadku. Vtedy by sme sa mali zamyslieť nad tým, či netreba telo vyčistiť. Okrem potierania kože masťou je dobré užívať vnútorne šťavu z arónie na detox. Prípadne ešte účinok umocniť vhodnou tinktúrou.“

Sára pokračuje: „Ďalším prípravkom je masť Gakoja z gaštana, kostihoja a jalovca, vhodná na kĺby. Gaštan pôsobí priaznivo na dopĺňanie maziva. Jalovec účinkuje rovnako, okrem toho lieči dnu, reumu, artritídu a rozpúšťa usadené soli kyseliny močovej.“ Kostihoj lekársky prináša úľavu boľavým kĺbom, svalom a kostiam. Masť Gakoja je vyhľadávaná aj pacientami po rôznych zraneniach a operáciách, pri zápaloch nervov.

GAKOJA – BIO liečivá masť | foto: archív Bylinky spod Tatier

***

Tretia zo série silných bylinných mastí je Viner z viniča červeného, nechtíka lekárskeho, rakytníka a komonice lekárskej. Prioritne je určená na kŕčové žily, metličky na nohách, opuchy, pretože napomáha k zlepšeniu cirkulácie krvi a posilňuje cievne steny.

***

Sára upozorňuje na to, že všetky masti je dôležité aplikovať aspoň raz denne. Stačí natrieť tenkou vrstvou, ktorá sa hneď vstrebe. Ak chceme liečivý účinok masťového prípravku zosilniť, natiera sa hrubšia vrstva, ktorá sa prikryje vlhkou utierkou a nechá pôsobiť približne 10 minút.  

***

V 3. časti sa s Dianou a Sárou Kasardovými budem rozprávať o tom, aké dôležité je pre človeka so zdravotnými problémami to, že ho niekto trpezlivo vypočuje, ochotne mu poradí a nastaví liečbu podľa jeho individuálnych potrieb. Povedia vám, ako funguje ich bylinné poradenstvo, aké špeciálne liečivé masti dokážu vyrobiť na mieru, a podelia sa s vami o milé a vtipné situácie z kontaktu so zákazníkmi.

Zhovárala sa: Mgr. Lenka Jalilah, PhD., šéfredaktorka

Jazyková korektúra: Mgr. Andrea Jurčová

Ďalšie časti seriálu „Bylinky spod Tatier“ si môžete prečítať TU.

Dôležité upozornenie!
Týmto článkom nechceme v žiadnom prípade podceňovať, alebo dehonestovať klasickú medicínu a prácu odborných alebo všeobecných lekárov. Spolu s Dianou a Sárou Kasardovými si hlboko vážime prácu lekárov, ktorí k pacientovi pristupujú zodpovedne, s plnou vážnosťou a snahou čo najlepšie mu pomôcť v rámci svojich odborných vedomostí a schopností. Uvedomujeme si, že vďaka medicíne – lekárskemu umeniu liečiť – ktorá je vedou, zaoberajúcou sa diagnostikou, liečením a prevenciou chorôb, je denne zachraňované množstvo životov. Vieme, že lekári, dodržiavajúci Hippokratovu prísahu, pomáhajú pacientom so skvalitňovaním života, zmierňovaním utrpenia a dôstojným prežívaním v chorobe.
Cieľom tohto článku je upozorniť na skutočnosť, že v dôsledku odtrhnutia človeka od prírody a prerušenia prirodzeného puta s prírodnými cyklami a energiami došlo k oslabeniu ľudského organizmu. Spoločne s Dianou a Sárou chceme poukázať na to, že človek spohodlnel a prestal sa zamýšľať nad tým, čo môže sám, aktívne urobiť pre svoje zdravie. Pasívne odovzdanie sa do rúk lekára a farmaceutickému priemyslu nie je tou najsprávnejšou cestou.
Človek potrebuje konať proaktívne, to znamená, že má svoj život vziať do vlastných rúk. Má konať iniciatívne a niesť zodpovednosť za to, čo sa mu v živote deje. Každý by si mal nastaviť hodnoty tak, aby sa mohol podľa nich rozhodovať a konať bez toho, aby ublížil sebe alebo druhým.
Proaktívne konanie zahŕňa aj kritické myslenie, snahu získavať si informácie z viacerých zdrojov, ich vyhodnocovanie a v neposlednom rade úctu k človeku a rešpektovanie ľudskej dôstojnosti – vlastnej i druhých.
Tento náš spoločný projekt, nesúci názov „Bylinky spod Tatier“, ktorý je zároveň autorskou značkou rodinnej firmy Diany a Sáry Kasardových, chce byť jedným z nástrojov, ktoré vám, milí naši čitatelia, môžu pomôcť v proaktívnom spôsobe života. Rovnako kriticky pristupujte aj k informáciám, ktoré dostanete od nás. Zamýšľajte sa nad nimi, vyhodnocujte si ich a osvojte si to, čo vám bude na prospech. Riaďte sa zdravým rozumom, ale aj srdcom. Ak ste chorí, nájdite si lekára, ktorému budete dôverovať a liečte sa. Ak si k modernej liečbe zvolíte bylinnú terapiu ako doplnkovú alternatívu, obráťte sa na odborníkov, ktorí vedia, čo robia a skutočne tomu rozumejú. Pýtajte sa na certifikáty ich produktov a výsledky testov z akreditovaných laboratórií. 
Nikoho nechceme v jeho rozhodnutiach ovplyvňovať. Ponúkame vám informácie a pomoc ako banketky na podnose. Či si z ponuky vyberiete, po čom siahnete, to je len na vás.
S láskou Diana Kasardová, Sára Kasardová a Lenka Jalilah

SÚŤAŽ „Prekroč svoj tieň s Bylinkami spod Tatier“

Milí čitatelia! Aj v 2. časti máme pre vás súťažnú otázku. Spomedzi tých, ktorí odpoviete správne, vyžrebujeme víťaza, ktorému Diana a Sára pošlú jeden zo svojich výrobkov, predstavených v tomto článku. Takže nám spolu s odpoveďou na súťažnú otázku napíšte, ktorý produkt by vám urobil najväčšiu radosť a prečo.

Súťažná otázka: V liečivej masti GAKOJA sú účinné látky získané z troch rastlín. Ktoré sú to?

Svoje odpovede nám píšte do polnoci 4. septembra 2022 do komentárov pod vyhlásením súťaže na facebookovej stránke nášho časopisu, alebo do komentárov pod vyhlásením súťaže na našom Instagrame. Zároveň označte aspoň 3 svojich priateľov, ktorým súťaž posúvate.

Tešíme sa na vaše odpovede.

Redakcia časopisu Prekroč svoj tieň a Diana a Sára Kasardové

Aktualizácia dňa 5. 9. 2022:
Ďakujeme všetkým za účasť v súťaži. Správna odpoveď na súťažnú otázku je nasledovná: v liečivej masti GAKOJA sú účinné látky získané z týchto troch rastlín: gaštan, kostihoj a jalovec.
Spomedzi Vás, ktorí ste odpovedali správne a splnili ste všetky podmienky súťaže, sme vyžrebovali výherkyňu, ktorou je:

Martina Vajdiaková.
Martinke srdečne blahoželáme a veríme, že produkt firmy Bylinky spod Tatier, ktorý si vybrala, jej padne na úžitok!
Vy ostatní, ktorí ste nemali tentoraz šťastie, budete mať opäť príležitosť zapojiť sa do súťaže „Prekroč svoj tieň s Bylinkami spod Tatier“. Čoskoro uverejníme 3. časť seriálu, v ktorej máme pre Vás pripravenú ďalšiu súťaž. Takže nás sledujte, aby Vám nič neušlo.
Redakcia