Začiatok môjho vesmíru

A má vesmír vôbec začiatok? Vedci tvrdia, že nie. To je fakt, pretože je nekonečný. Ale čo tie malé vesmíry v každom z nás? Začínajú niekde tam, kde si uvedomíme, že na tomto svete nechceme len prežiť, ale naozaj žiť? Alebo prichádzame už ako nekonečné vesmíry, len naše srdcia potrebujú čas, aby sa dozvedeli, že sú v nás?

Aby sme sa správne pochopili, aby sme to rovnako cítili: ja za vesmír považujem všetko, čo je vo mne. Moje pocity a myšlienky. Každý z nás to nazýva inak, či už duša, alebo podstata bytia. Je to môj silný vnútorný pocit, ktorý ma poháňa vpred. Ktorý mi hovorí, že zvládnem všetko, aj to, o čom si myslím, že ma položí na kolená a už nikdy nebudem schopná vstať.

Svoj vesmír som začala spoznávať, keď som bola sama so sebou. Keď so mnou nikto nechcel byť. Dokonca ani ja som so sebou nedokázala vydržať. Ale mám pocit, že sa to občas deje každému z nás. Potom som si položila otázku: ako môžem byť s niekým, keď neviem byť ani sama so sebou? A vtedy som v sebe začala objavovať nepoznané. Tú obrovskú silu samej seba. Zistila som, že všetko, čo potrebujem, je vo mne, len to musím nájsť a prijať.

Počas svojho dospievania som si uvedomila, čo si v živote najviac prajem. Z čoho mi neubudne, čoho budem mať dostatok a čo sa mi dokonca znásobí, aj keď budem rozdávať každému. Čo by som každému dožičila, no nikdy by toho nebol presýtený. Láska je to, čo každý z nás potrebuje, a nielen preto, že vidíme, koľko zla sa na svete deje, koľko nespravodlivosti a nešťastia existuje. Ale preto, že potrebujeme naše srdcia, duše a vesmíry naplniť láskou. Pretože tam, kde je láska, je o niečo menej bolesti, o niečo menej starostí, o niečo menej ťažkostí, pretože tam kde je láska, je vôľa, je chuť posúvať sa ďalej. Ale tú lásku musíme nájsť najprv sami v sebe, musíme začať mať radi seba takých akí sme, bez nejakých domnienok, predstáv a klamstiev, ktoré sme v sebe držali tak dlho, až sa stali pravdou. Nepríde to samo od seba, je to dlhá cesta sebapoznania. Tak vykročme na tú cestu spolu, ale každý sám so sebou.

Autorka: Bc. Romana Kováčiková
Jazyková korektúra: Mgr. Andrea Jurčová

Foto: Peter Marek