Esencia: Vnútorné dieťa

Dnes privoniavam k esencii Young Living s názvom Inner child, Vnútorné dieťa. Čo to je a prečo je pre náš osobný rozvoj taká dôležitá? Prečo mnohým tak krásne vonia, že ju považujú za top a nosia ju stále so sebou? Prečo sa prihovára nielen deťom, ale hlavne zrelým ženám a dospelým mužom? Pretože v nás vyvoláva  nielen spomienky na vlastné detstvo, ale aj na vlastné presvedčenia, sebahodnotenia, na náš vnútorný dialóg samého so sebou, učí nás pozrieť sa do svojho vnútra a znova sa spojiť, stretnúť s vnútorným dieťaťom, ktoré nosíme vo svojom vnútri, niekde v oblasti srdca či žalúdka, v oblasti plexus solaris, na mieste,  kde sa spája rácio s volaním duše, srdce s logickým myslením, nebo so zemou. Naše vnútorné dieťa sídli v našom strede, v plamienku podstaty v nás.

Už vám niekto povedal, že ste jedinečný, výnimočný a láskavý človek? Už vám niekto povedal, že vás má rád, že vaša prítomnosť je pre neho dôležitá? Cítili ste už objatie, silné a úprimné, prepojenie na úrovni energie a tela? Spomínate si na obdobie, keď vás nekonečnou láskou milovala vaša mama a otec, keď ste vedeli, že všetky trápenia im môžete zveriť a že tu nie ste sami?

Pre niekoho je to najkrajšie obdobie detstva a spolupatričnosti, pre iného ťažké obdobie hľadania samého seba, odmietnutia a pochybností, niekomu tá spomienka vyčarí úsmev na tvári, iný sa dostane do rozpakov z potlačených emócií uložených hlboko vnútri, prekrytých nánosmi životných skúseností.  

Foto: Peter Marek

Predstavte si, že sa viete vrátiť do obdobia detstva, že sa s dnešnými skúsenosťami môžete prihovoriť malému dievčatku, chlapcovi vo vás. Čo by ste mu povedali? Privrite na chvíľu oči, relaxujte, vnútorným zrakom nahliadnite do svojho vnútra a spojte sa svojím vnútorným dieťaťom. Je spokojné a šťastné? Venujete mu pozornosť a vnímate ho? Cítite k nemu lásku a chcete ho objať? Začali vám tiecť slzy a je vám ľúto? Áno, k vnútornému dieťaťu nás viažu rôzne pocity a emócie. Objatie a sebaláska sú dôležité aspekty duševného zdravia. Ich nedostatok nás núti zastaviť sa a hľadať. Objať samú seba/samého seba je liečivé, transformačné.  Precítením lásky k svojmu telu, ku každému svalu, orgánu a bunke (áno aj k tým, ktoré nepatria k našim top obľúbeným partiám), sebaláskou a sebaprijatím, objatím a pokorou sa začne proces odpúšťania a nových náhľadov na svet a život.

Inner child nás teda spája s podstatou, vnútorným dieťaťom, uvoľňuje traumatické a ťažké zážitky nielen z detstva, ale aj nášho mladšieho ja. Veď dokázať problém identifikovať, pomenovať ho, odpustiť a nechať ísť, to všetko má neskutočný liečivý potenciál. Nesebecká láska, počúvanie vnútorného hlasu a vlastnej pravdy, dôležitosti, sebadôvera a sebahodnotenie sú zárukou úspešnosti a hojnosti v živote.

Vôňa esenciálneho oleja Inner child je príjemná, ľahká, detská, slobodná, voľná, bezstarostná, patrí nám všetkým, ale predovšetkým našim vnútorným deťom, ktoré tak veľmi túžia byť vypočuté, objaté a s láskou rešpektované. Sú ukryté vo vnútri a čakajú na objatie a starostlivosť. Nezabúdajme na ne, rozmaznávajme ich a dávajme im veľa lásky.

Autorka: Mgr. Darina Šipošová

Jazyková korektúra: Mgr. Lenka Jalilah, PhD.