Vyhlásenie 2. ročníka Celoslovenskej literárnej súťaže Prekroč svoj tieň

Pod odbornou garanciou spisovateľa, jazykovedca a vysokoškolského pedagóga doc. PhDr. Petra Karpinského, PhD. vyhlasuje Občianske združenie PREKROČ SVOJ TIEŇ 2. ročník celoslovenskej literárnej súťaže Prekroč svoj tieň.
***
Termín vyhlásenia súťaže: 3. 10. 2022
Cieľová skupina: žiaci 8. a 9. ročníka ZŠ a študenti stredných škôl
Literárny žáner: poviedka
Téma: Čo je môj domov
Uzávierka súťaže: 31. 12. 2022
Vyhlásenie výsledkov súťaže: 3. 4. 2023
***
Do súťaže budú zaradené len tie príspevky, ktoré splnia všetky náležitosti uvedené v Štatúte súťaže, bod V. Súťažné podmienky.
***
Súťaž je organizovaná na platforme vedecko-odborného časopisu Prekroč svoj tieň ISSN 264-6707.
***
Máme celoslovenské prvenstvo v tom, že doteraz ešte nebola vyhlásená literárna sú­­ťaž, na základe ktorej by víťazné príspevky boli publikované v časopise s ob­­sahom, ktorý je natoľko kvalitný a má taký významný spoločenský prínos, že je zaradený do archívu elektronických publikácií v národnom projekte dlhodobej ochrany digitálneho kultúrneho dedičstva „Digitálne pramene – Webharvesting a archivácia e-born obsahu“. Články publikované v našom časopise sú recen­zo­va­né a prechádzajú jazykovou korektúrou.
***
Už po zverejnení výsledkov 1. ročníka a odovzdaní cien čakali mnohí mladí ľudia na túto chvíľu, aby sa mohli (opätovne) chopiť jedinečnej príležitosti prezentovať svoje literárne schopnosti a zmerať si sily s rovesníkmi, ktorí majú rovnakú záľubu v literárnej tvorbe. Naším zámerom je motivovať ich k tvorivému písaniu a prispieť ku kultivácii ich mysle a ducha. Takýmto stimulovaním pisateľských skúseností chceme tiež prispieť k zlepšeniu ich vyjadrovacích schopností.

2. ročníkom chceme nadviazať na mimoriadne úspešný 1. ročník, ktorý mal veľmi pozitívne ohlasy v školskej a akademickej obci, medzi rodičmi a našimi ctenými partnermi, ktorí nás podporili finančne a/alebo venovali ceny pre víťazov. Ďakujeme!
***
Z mnohých reakcií na 1. ročník vyberáme:

„Milí organizátori, veľmi pekne ďakujem za celú školu, že sa môžeme zapojiť do takej atraktívnej súťaže. Je veľmi prospešné, že máte silu, odvahu a chuť do niečoho takého ísť. Ďakujeme Vám ešte raz veľmi pekne a prajeme veľa šťastia a zdravia. Srdečne pozdravujem pána Karpinského, ktorého si pamätám z prednášky, ktorú prišiel robiť na Pedagogickú fakultu v Bratislave. Veľmi ma jeho prednáška zaujala. Takže ešte raz všetko dobré.“
Samuel Murčo, Spojená škola sv. Františka z Assisi, Bratislava

„Dovoľte mi, prosím, poďakovať Vám za skvelú a kreatívnu súťaž, v ktorej si mohli moje študentky overiť svoje jazykové znalosti, zároveň svojou prácou prispieť k počúvaniu samého seba, svojho vnútra a získať istotu a sebadôveru v kontexte pisateľských stratégií. Nikdy nezabudnem na tú neskutočnú radosť, keď sa dozvedeli o svojom úspechu. Ich tvár zdobil úsmev a slzy šťastia nemohli chýbať. Ďakujem i Vám za vašu ochotu informovať nás a usmerniť nás v našej práci. Už dnes vieme, že v našej spoločnej práci budeme pokračovať a moje žiačky sa už teraz nesmierne tešia na ďalšie výzvy, ktoré budú zamerané na čitateľskú (pisateľskú) gramotnosť, lebo len tak môžu podporiť svoje kreatívne myslenie.“ 
Mgr. Michaela Kántorová, Stredná zdravotnícka škola, Hlboká cesta 23, Žilina

„Chcem sa touto formou ešte raz poďakovať za dnešný deň a za to, že ste prišli. Veľmi si vážim Vaše slo­­vá a úprimnú pochvalu. Teraz sa mi bude ešte o čosi ľahšie písať. Ďakujem, určite budem v písaní po­­kračovať a verím, že sa s Vami ešte podelím o moje príspevky.“
Sofia Angušová, Gymnázium Andreja Kmeťa, Banská Štiavnica

„Teším sa, že sa Vám podarilo zhrnúť ocenené príspevky do zborníka. Rozhodne je to veľký pokrok pre ďalšie fungovanie súťaže a aj úžasná referencia do budúcnosti pre mladých, talentovaných autorov. Trochu som sa do neho začítala a prešla si niektoré diela – úžasné, naozaj. Som veľmi rada, že ste vytvorili takúto príležitosť pre mladých ľudí, ktorá ich motivuje k tvorivej činnosti a dáva im spätnú väzbu.”
Ing. arch. Lenka Remišová, Brix – Grown for flavour, Prievidza
***
Ďakujeme našim partnerom, ktorí darovali odmeny pre autorov ocenených príspevkov 2. ročníka a/alebo nás podporili finančne a pomohli nám tak pokryť nemalé náklady spojené s vyhlásením a organizáciou súťaže:

Danubia Accenture Technology Center – spoločnosť venovala laptopy
Brix – Grown for flavour – spoločnosť venovala naturálne produkty lyofilizovaného ovocia a podporila nás finančne
Global Delivery & Field Services – AT&T Business – spoločnosť nás podporila finančne
TESCO – spoločnosť venovala bezdrôtové športové slúchadlá, Boomboxy BT a LT a bezdrôtový stereo reproduktor Daewoo
Obrovo – zábavný park venoval poukazy na 2 jazdy na zip-line Obrova žinka v Čutkovskej doline
Rodná zem – organizácia venovala ručne vyrezanú píšťalu fujaristu Jozefa Libicu
Martin Tamásfi – maliar a umelecký kováč venoval ručne kované umelecké predmety
Joja bodyfit štúdio, s.r.o. – venovalo sadu esenciálnych olejov
Zlaté kúpele Turčianske Teplice – venovali darčekový poukaz do SPA & Aquaparku
Pizzéria & Cukráreň Mimosa Turčianske Teplice – venovala darčekový poukaz „Večera/Obed v hodnote 30 €“
Bylinky spod Tatier – spoločnosť venovala balíček BIO produktov
HladoHlas Group, s.r.o. – vydavateľstvo venovalo knihy
Biely lotos – vydavateľstvo venovalo knihy

Mgr. Lenka Jalilah, PhD.
predsedníčka Občianskeho združenia PREKROČ SVOJ TIEŇ
riaditeľka súťaže
šéfredaktorka časopisu Prekroč svoj tieň

***
na stiahnutie:

Milí naši čitatelia a priaznivci! Keďže sme občianske združenie, neprodukujeme zisk. Pracujeme s láskou, nadšením, zadarmo a vo svojom voľnom čase. Ak sa vám náš projekt páči a radi by ste boli súčasťou jeho úspešného etablovania v priestore slovenskej kultúry a vzdelávania toho najvzácnejšieho, čo máme – našich detí a mládeže – prispejte nám, prosím, ľubovoľnou finančnou čiastkou. Pre ďalšie informácie kontaktujte predsedníčku Občianskeho združenia PREKROČ SVOJ TIEŇ Mgr. Lenku Jalilah, PhD. na telefónnom čísle 0915 569 160. ĎAKUJEME!

PARTNERI 2. ročníka celoslovenskej literárnej súťaže Prekroč svoj tieň: