BYLINKY SPOD TATIER | 3. časť | Poradenstvo a bylinná liečba založené na komunikácii

Diana a Sára Kasardové. Matka a dcéra, ktorých srdcia bijú pre rodinnú firmu Bylinky spod Tatier. Ich myseľ je zamestnaná tým, ako najlepšie poradiť a pomôcť ľuďom so zdravotnými problémami a využiť pri tom vzácne dary – bylinky a plody – z našej krásnej, slovenskej, podtatranskej zeme. Vo všetkých fázach výrobného procesu – od pestovania a zberu cez výrobu až po predaj – majú na pamäti trvalú udržateľnosť a symbiózu s prírodou, ku ktorej pristupujú s láskou, pokorou, úctou a vďakou za všetko, čo nám v hojnosti poskytuje.

***

Diana Kasardová | Praha, Festival ambasád, jedlo a kultúra | 4. 6. 2022 | foto: archív Bylinky spod Tatier

Svojou produkciou reagujú na reálne potreby ľudí, ktorí ich prosia o radu a pomoc. Sára je presvedčená, že: „Stačí len komunikovať. Poradenstvom, ktoré poskytujeme, nielenže pomáhame druhým, ale sa aj samy vzdelávame.“ Diana k tomu dodáva: „Neponúkame to, čo je in, ale to, čo ľudia potrebujú“. Sára pokračuje: „Chodia za nami s bežnými problémami, ale aj vtedy, keď majú vážnu diagnózu. Napríklad pri vracajúcom sa ekzéme dostanú od lekára kortikoidy, s ktorými sa im zdravotný stav zhorší. Lekár im na to povie: Tak sa s tým naučte žiť.

Vytvorili špeciálnu mastičku na vážne, vracajúce sa ekzémy, ktorou sa rieši predovšetkým príčina, nielen vonkajší prejav vnútorného problému. Sára hovorí, že hlavným dôvodom kožných problémov bývajú často látky, ktoré sa štiepia v žlčníku a pečeni. Diana vysvetľuje, že práve z tohto dôvodu je potrebné natierať nielen postihnutú časť kože, ale aj lokalitu pečene a žlčníka. Hovorí, že klienti sú z tohto odporúčania prekvapení a nechápu to, ale spätná väzba od nich potvrdzuje, že to skutočne funguje. Sára vysvetľuje: „Začne to pomáhať, lebo problém sa rieši tam, kde vzniká. Nepotláča sa jeho povrchový prejav.“

***

Odborným poradenstvom, výrobou produktu na mieru a opakovaným osobným kontaktom so zákazníkom – bez akéhokoľvek medzistupňa, napríklad kamennej predajne – dochádza k prirodzenej výmene pozitívnej energie, ktorá je sprostredkovaná a umocnená bylinkami a plodmi, spracovanými v ich výrobkoch. Je v tom jedinečnosť a obrovská sila, ktoré je možné pozorovať na pozadí. Ľudia za nimi prichádzajú s dôverou, lebo na vlastné oči vidia, že to funguje.

Diana mi opisuje kurióznu situáciu: jedného dňa za ňou prišla ich zákazníčka a podala jej tašku, v ktorej bola zložka s nejakými dokumentami. Na Dianinu otázku, čo to je, pani odpovedala, že je to jej zdravotná dokumentácia, pretože ona sa prihlasuje k nim a odteraz sa bude liečiť už len u nich. Diana o tom hovorí s úprimným pobavením, zároveň má však pre dotyčnú pani pochopenie. Dokumentáciu, samozrejme, odmietla. Zákazníčke povedala, že vďaka tomu, že spolu komunikujú, sú prepojené oveľa viac, než by boli cez papiere.

„Individuálny prístup k pacientovi sa vytráca“

Voltairovi, francúzskemu osvietenskému filozofovi a spisovateľovi, sa prisudzuje nasledovný výrok: „Lekár je človek, ktorý predpisuje lieky, o ktorých vie málo, na choroby, o ktorých vie ešte menej, ľuďom, o ktorých nevie vôbec nič.“

MUDr. Jan Hnízdil, český celostný a rehabilitačný lekár, jeden z priekopníkov komplexnej a psychosomatickej medicíny, vo svojej knihe Mým marodům Jak vyrobit pacienta píše: „Došlo mi, že v moderní medicíně chybí celostní pohled na člověka, trpělivé vyslechnutí, srozumitelné vysvětlení a uklidnění. Právě to pacientům dokáže nabídnout zkušený léčitel. (…) Denně za mnou přicházeli pacienti s různými bolestmi. Posílal sem je na různá vyšetření, ordinoval různé léky. Pacienti se sice léčili, ale neuzdravovali. (…) Pochopil sem, že každá nemoc je informace o tom, že člověk dělá ve svém životě nějakou chybu. Začal jsem se o pacienty zaujímat, ptát se jich na způsob života, radosti a starosti. (…) Současné zdravotnictví je především obchod. Čím víc lidí stůně, tím lépe. Pokud by se lidé začali hromadně uzdravovat, znamenalo by to pro medicínsko-farmaceutický komplex hotovou katastrofu.“ (Hnízdil, 2017, s. 6 – 7).

***

Sára Kasardová | foto: archív Bylinky spod Tatier

Sára upozorňuje na skutočnosť, ktorú vníma na základe svedectiev zákazníkov: „Máloktorý z lekárov sa úprimne zaujíma o to, ako sa pacient skutočne cíti.“ Hovorí, že často sa o ňom rozhoduje na základe tabuľkových ukazovateľov, konkrétnych hodnôt po analýzach krvi alebo moču. Ako príklad uvádza muža, ktorý za ňou prišiel so zdravotnými problémami, ktoré sa v ambulancii lekára nedarí riešiť. V rozhovore s ním zistila, že ťažkosti nastúpili po nasadení liekov na štítnu žľazu. „Ako sa vám tá štítna žľaza prejavuje?“ „Nijako. Doktor mi to skrátka zistil.“ Muž mal od nasadenia liečby telo plné chémie, začali mu padať vlasy, dostavili sa bolesti a problémy v rôznych častiach tela.

Sára si myslí, že: „Každú diagnózu treba vnímať individuálne, vo vzťahu ku konkrétnemu pacientovi. Niekto má napríklad niekoľko rokov cukrovku a vôbec o tom nevie. Telo si za ten čas na určitú hladinu cukru zvykne.“ Pacientovi je informácia o probléme mnohokrát prezentovaná spôsobom, ktorý v ňom vyvolá strach, a práve strach z neho vyrobí pacienta. Okrem toho, návrat na „tabuľkovú“ hodnotu by mal byť postupný, nie razantný, lebo organizmus môže náhlu zmenu vnímať negatívne. Sára hovorí: „Niekomu dokonca tabuľková hodnota nemusí vyhovovať. Ľudia majú potom zbytočné problémy a riešenie hľadajú v bylinnej liečbe, pri ktorej je takisto veľmi dôležité správne dávkovanie a vhodná kombinácia, tak ako vo všetkom. Nevyhnutný je individuálny prístup, dávkovanie na mieru a komunikácia s človekom, ktorý má naše telefónne číslo a kedykoľvek nám môže zavolať.“

***

„Príroda je tu stále pre nás“

Diana hovorí, že za nimi chodia napríklad ľudia, ktorým lekári oznámili, že majú vysokú hladinu cholesterolu a „… dostali ich tým na určitú hladinu strachu z toho, čo s nimi bude. Snažíme sa ich upokojiť a ponúkneme im brusnicovú šťavu, ktorá upravuje hladinu cholesterolu v krvi a zároveň pridáva do tela prírodné látky. Hovoríme, že príroda je najlepší chemik. Ona všetko namieša presne tak, ako treba, spôsobom, ktorý je človeku prirodzený a blízky.“

Sára rozpráva o tom, že pôda v oblasti, kde sa človek narodil, mu poskytuje všetko, čo k svojmu rastu, vývoju a zdravému životu potrebuje. Stačí, aby si to uvedomil. Aby pochopil, že zem, po ktorej chodíme a ktorá nám dáva vzácne dary v podobe byliniek, rastlín a plodov, je pôda, o ktorú sa s láskou a v pote tváre starali naši predkovia. Cez chýbajúce uvedomenie si tohto faktu sa stráca prirodzené energetické prepojenie človeka s prírodou, jej cyklami a premenami. „Možno sme ďalej od prírody, ako boli naši predkovia, no o to väčšie nadšenie sa dostaví, ak niekto prírodu znovuobjaví cez naše produkty.“ Spomína príbeh mladého muža, ktorý mal niekoľko rokov problémy s kĺbmi, trpel hlavne bolesťami kolien a bol po operácii. Keď mu ako riešenie ponúkli višňovú šťavu, vzal si ju so silne skeptickým postojom k jej liečivým účinkom a s tvrdením, že im príde povedať, ako mu nezaúčinkovala. O 2 týždne prišiel s požiadavkou o ďalšie 4 fľašky a doteraz si ju od nich kupuje. Priznal, že hoci tomu na začiatku vôbec neveril, šťava mu po veľmi dlhom čase trápenia, bolestí a neúspešnej liečby zabrala a aktuálne predstavuje jediný účinný prostriedok na problémy s kĺbmi. Sára zdôrazňuje: „Tu teraz nejde o konkrétnu višňovú šťavu. Ide o to, že príroda nám dáva to najčistejšie a najlepšie. A v tom je naše posolstvo! Ukazovať ľuďom, že príroda je tu stále pre nás. Len sa s ňou treba naučiť pracovať. A zázraky sa dejú. Záleží od energie, akú do čohokoľvek dáme.“

Šťava z višne – rozpúšťa soli usadené v kĺboch, a tým pôsobí proti dne a reume; neutralizuje tuky a podporuje trávenie | foto: archív Bylinky spod Tatier  

Použitá literatúra:
1. HNÍZDIL. J., 2010. Mím marodům Jak vyrobit pacienta. Praha: NLN, s.r.o, 2017. 230 s. ISBN 978-80-7422-067-8.

Nenechajte si ujsť 4. časť, v ktorej sa Diana a Sára Kasardové s nami podelia o svoje vzácne vedomosti o stromoch a kríkoch. Dozvieme sa, ako a čím nám môžu byť dreviny prospešné a ako s nimi žiť v symbióze.

Zhovárala sa: Mgr. Lenka Jalilah, PhD., šéfredaktorka

Jazyková korektúra: Mgr. Andrea Jurčová

Ďalšie časti seriálu „Bylinky spod Tatier“ si môžete prečítať TU.

Dôležité upozornenie!
Týmto článkom nechceme v žiadnom prípade podceňovať, alebo dehonestovať klasickú medicínu a prácu odborných alebo všeobecných lekárov. Spolu s Dianou a Sárou Kasardovými si hlboko vážime prácu lekárov, ktorí k pacientovi pristupujú zodpovedne, s plnou vážnosťou a snahou čo najlepšie mu pomôcť v rámci svojich odborných vedomostí a schopností. Uvedomujeme si, že vďaka medicíne – lekárskemu umeniu liečiť – ktorá je vedou, zaoberajúcou sa diagnostikou, liečením a prevenciou chorôb, je denne zachraňované množstvo životov. Vieme, že lekári, dodržiavajúci Hippokratovu prísahu, pomáhajú pacientom so skvalitňovaním života, zmierňovaním utrpenia a dôstojným prežívaním v chorobe.
Cieľom tohto článku je upozorniť na skutočnosť, že v dôsledku odtrhnutia človeka od prírody a prerušenia prirodzeného puta s prírodnými cyklami a energiami došlo k oslabeniu ľudského organizmu. Spoločne s Dianou a Sárou chceme poukázať na to, že človek spohodlnel a prestal sa zamýšľať nad tým, čo môže sám, aktívne urobiť pre svoje zdravie. Pasívne odovzdanie sa do rúk lekára a farmaceutickému priemyslu nie je tou najsprávnejšou cestou.
Človek potrebuje konať proaktívne, to znamená, že má svoj život vziať do vlastných rúk. Má konať iniciatívne a niesť zodpovednosť za to, čo sa mu v živote deje. Každý by si mal nastaviť hodnoty tak, aby sa mohol podľa nich rozhodovať a konať bez toho, aby ublížil sebe alebo druhým.
Proaktívne konanie zahŕňa aj kritické myslenie, snahu získavať si informácie z viacerých zdrojov, ich vyhodnocovanie a v neposlednom rade úctu k človeku a rešpektovanie ľudskej dôstojnosti – vlastnej i druhých.
Tento náš spoločný projekt, nesúci názov „Bylinky spod Tatier“, ktorý je zároveň autorskou značkou rodinnej firmy Diany a Sáry Kasardových, chce byť jedným z nástrojov, ktoré vám, milí naši čitatelia, môžu pomôcť v proaktívnom spôsobe života. Rovnako kriticky pristupujte aj k informáciám, ktoré dostanete od nás. Zamýšľajte sa nad nimi, vyhodnocujte si ich a osvojte si to, čo vám bude na prospech. Riaďte sa zdravým rozumom, ale aj srdcom. Ak ste chorí, nájdite si lekára, ktorému budete dôverovať a liečte sa. Ak si k modernej liečbe zvolíte bylinnú terapiu ako doplnkovú alternatívu, obráťte sa na odborníkov, ktorí vedia, čo robia a skutočne tomu rozumejú. Pýtajte sa na certifikáty ich produktov a výsledky testov z akreditovaných laboratórií. 
Nikoho nechceme v jeho rozhodnutiach ovplyvňovať. Ponúkame vám informácie a pomoc ako banketky na podnose. Či si z ponuky vyberiete, po čom siahnete, to je len na vás.
S láskou Diana Kasardová, Sára Kasardová a Lenka Jalilah

SÚŤAŽ „Prekroč svoj tieň s Bylinkami spod Tatier“

Milí čitatelia! Diana a Sára vás chcú opäť odmeniť hodnotnou cenou. Stačí, ak odpoviete správne na dnešnú súťažnú otázku a my vás zaradíme do žrebovania o hodnotnú cenu. Je ňou presne tá istá BIO šťava, ktorá pomohla mladému mužovi trpiacemu bolesťami kolien.

Súťažná otázka znie: Ktorá šťava to bola?

Svoju odpoveď nám napíšte do polnoci 23. 10. 2022 do komentárov pod vyhlásením súťaže na facebookovej stránke časopisu alebo do komentárov pod vyhlásením súťaže na Instagrame.

– Označte aspoň 3 svojich priateľov, ktorým súťaž posúvate.

Tešíme sa na vaše odpovede.

Redakcia časopisu Prekroč svoj tieň a Diana a Sára Kasardové

Aktualizácia dňa 24. 10. 2022
Správna odpoveď na súťažnú otázku, ktorá BIO šťava pomohla mladému mužovi trpiacemu bolesťami kolien je: šťava z višní. Ďakujeme vám všetkým za účasť v súťaži a spomedzi tých, ktorí odpovedali správne a splnili všetky podmienky súťaže, sme vyžrebovali výherkyňu, ktorou je:
Mirka Bakayová.
Mirke srdečne blahoželáme a dámy z firmy Bylinky spod Tatier jej pošlú spomínanú šťavu. Nech Vám padne na úžitok!