V chorobe | 3. časť | Bylinky alebo tabletky?

Mám patálie s hrdlom. Už dva roky sa mi robili chrasty v nose (nos a hrdlo sú spojené). Skúšal som to liečiť koloidným striebrom, tymianovou zázračnou masťou z Justu plus unikátnym olejčekom z tridsiatich dvoch bylín, rakytníkovou masťou, raňajším kloktaním oleja, vyplachovaním hrdla odvarom z repíka, harmančeka, zo skorocelu a z iných protizápalových byliniek, hltal som vozy cesnaku a cibule ako správny drevorubač. Navštívil som liečiteľov, dozvedel som sa o svojich čakrách, ich prepojení, oslabenej štítnej žľaze, dostal som tinktúry, recepty a iné rady. Aplikoval som, no nastalo iba dočasné zlepšenie.

Šiel som za svojím obľúbeným krčným pánom doktorom. Chodím k nemu už od svojich dvadsiatich rokov. Nikdy nezabudnem, keď som k nemu prišiel ešte ako metalista s dlhými riedkymi vlasmi niekedy začiatkom deväťdesiatych rokov. Vtedy ešte všetci zvykli komentovať môj zjav: „Ako to vyzeráte? Čo to máte oblečené! A to smetisko na hlave, no hrôza!“ On ma však nepripomienkoval, liečil ma. Tým si ma získal.

Je to krčno-nosový odborník, muž s mnohými skúsenosťami, dlhoročnou praxou, vnímavý a múdry doktor, veď preto má aj nonstop plnú čakáreň. Spravil mi výter a našiel mi v sliznici baktériu, ktorá sa na Slovensku bežne nevyskytuje. Pravdepodobne som ju lapil pri svojej ceste Indonéziou. Dal mi antibiotiká, ale nezabrali. Spravil test, na čo je tá baktéria citlivá, a ďalšie liečivo zabralo. Problém vyriešil. Ja som ho laicky riešil sám neúspešne dva roky s pomocou obdarených ľudí, ale on ho hravo zmietol zo stola správnymi liekmi.

Takisto, ľudia, nemajte oči nasmerované výhradne iba na liečiteľov. Budú na vás prikladať ruky, obkladať vás kamienkami a spájať chorobu s vaším vnútorným naladením. Áno, budú mať vo svojej podstate pravdu, veď vinou toho je daná oblasť oslabená, ale vašu chorobu možno nemajú šancu vyliečiť. Povedia vám iba časť zo skladačky. Svoje správanie zmeňte, no baktériu prenechajte odborníkom, lebo tu nijaké čaje ani olejčeky nezaberú.

Možno som to napísal tvrdo a poprel už spomenuté, ale viem, že ste múdri a chápete, čo chcem vysloviť. Zlatá stredná cesta. Správny pomer, dokonalá miera. Skúšajte všetko, každá jedna vec je pre vás potrebnou skúsenosťou, ale nemajte zaslepené oči. Veľakrát treba aplikovať aj tri metódy naraz – bylinky, tinktúru, liek z lekárne predpísaný od doktora.

foto: Milan Štefánik |  @jimi_photographer

Premosťujem k liečivám. Ja som na masti a čaje, moje telo sa z nich teší. Milujem tieto dve médiá, moja telesná stránka si s nimi výsostne tyká. No pre vás môže byť liečivým médiom éterický olejček či tabletka s extraktom. Nekupujte nič bezhlavo len podľa rovnice, „veď susedovi to zabralo“, „keď to Baričák napísal, musí to fungovať“ atď. Každý sme iný. Organizmus vám bude sám hovoriť, čo je pre vás vhodné a čo nie.

Tam, kde je nerovnováha vo fyzickom alebo emocionálnom tele, prichádza choroba. Veľký vplyv na to má spoločnosť, v ktorej žijeme, ľudia, s ktorými sa stretávame, čo pozeráme, čítame, vnímame. Podľa sily osobnostných filtrov totiž tieto faktory ovplyvňujú naše myšlienky, ktoré sa raz prejavia aj na tele. Rovnako i prostredie, v ktorom žijeme, a strava, ktorú do seba dávame, majú obrovský vplyv na náš organizmus. Človek je komplexná bytosť. Mnoho preezoterikovaných ľudí uletelo do sfér, ktorým nerozumejú, no napriek tomu sa nimi dali dokonale pohltiť. Aplikujte len to, čo ladí s vami, všetko robte s mierou a pre vás akurátnym tempom. Potom nebudem dostávať otázky typu: „Pán Baričák, naše dieťa prechladlo. Neviete nám povedať, aký to môže mať hlbší význam?“ Odpoveď je jednoduchá: „Lepšie ho oblečte, vonku začalo snežiť.“

No v iných prípadoch treba skutočne hľadať hlbšie súvislosti a spúšťače v emocionálnej a vo vzťahovej sfére, spoznať podstatu vašej bytosti, aká je, aké má v sebe ukotvené vzorce a podľa nich je potrebné sa aj správať a konať. Vždy je to iba otázkou času, kedy sa náš neriešený duševný bordel prejaví i na tele. Platí to aj naopak – ak vaša duša potrebuje skúšku cez fyzickú rovinu, hocikoľko sviečok budete zapaľovať, meditovať, afirmácií šepkať, odpúšťať sebe, nepriateľovi, svetu – ak raz potrebujete zosilnieť, budete žalovaný a budete si musieť prejsť súdmi, dostanete nespravodlivo pokutu, okradnú vás, uväznia či neprávom obvinia v práci z niečoho nekalého. Nezabudnite, že všetko, čo sa vám stáva, sa deje kvôli vám. S modlením a pozitívnymi rituálmi nič nepokazíte, no napriek tomu budete musieť prudko naraziť o breh, otriasť sa a konať.

Autor: Pavel „Hirax“ Baričák

Text je úryvkom z knihy, neprešiel redakčnou jazykovou úpravou.

Článok je úryvkom z knihy Pavla „Hiraxa“ Baričáka Šlabikár šťastia 5., Psychický obor – s láskavým súhlasom autora. Viac o knihe nájdete TU.