Akshay Kumar Dixit | 3. časť | Ajurvéda, koreniny a tradičná indická reštaurácia

V rozhovore s Akshayom Kumarom Dixitom, Indom žijúcim 35 rokov na Slovensku, nemôžem opomenúť tému ajurvédy, keďže je to komplexný systém tradičného indického lekárstva známy na celom svete. Je to zároveň jeden z najstarších holistických medicínskych prístupov.

Podstatou ajurvédy je vedomá prevencia a zdravý životný štýl s primárnym cieľom zachovania rovnováhy v 3 základných zložkách človeka: duch, duša a telo. Keďže príčinu väčšiny chorôb treba hľadať v nesprávnej životospráve, prechádzame s pánom Dixitom priamo na oblasť ajurvédy, ktorej základné prvky si môžeme praktickým spôsobom osvojiť aj tu na Slovensku.

Akshay Kumar Dixit | foto:  Milan Štefánik | @jimi_photographer

„V ajurvéde je základné pravidlo: jedlo môže byť jedom alebo liekom. A vy sami si vyberte, čo chcete. Na základe toho sa v ajurvéde pristupuje ku všetkým jedlám, či už mäsitým, vegetariánskym, alebo ľahkým vegetariánskym.“

Kurkuma, čierne korenie a rímska rasca nesmú chýbať

„K ľahkému vegetariánstvu patrí ovocie, zelenina a zelené listy, pričom ajurvéda rieši konkrétne koreniny, ktoré k nim patria. Prispievajú k tomu, aby jedlo bolo naším telom dobre strávené, aby sa nepoškodilo. To všetko s ohľadom na našu krvnú skupinu a ďalšie faktory, ktoré vytvárajú komplex prospešný nášmu telu.

fotografia rodinného zobrazenia boha Hanumana, ktoré sa v rodine pána Dixita odovzdáva už 700 generácií |foto: súkr.arch. A.K.D.

Ak niekto potrebuje aj mäsitú zložku potravy, preňho sa v ajurvéde vytvára miesto pre vajíčka, ryby a kurence. K tomu sú priradené iné typy korenia, ktoré podporujú jednotlivé zložky prijímanej potravy a smerujú k jej prospešnosti pre človeka. Do ďalšej skupiny patria takzvané tvrdé mäsá, ako je červené a surové mäso, so špecifickými druhmi korenia.

Celé to funguje tak, aby sa potrava maximálne prispôsobila nášmu telu, aby sa pri trávení uvoľnili výživné látky a boli nám na prospech.

Ani v jednej zo spomenutých skupín nesmú chýbať 3 základné koreniny. Prvou je kurkuma. Je to silný antioxidant a prírodné antibiotikum. Človek by mal denne prijať 1 až 3 gramy kurkumy, podľa individuálnej hmotnosti. Je jedno, akým spôsobom ju prijmete. My si dávame kurkumu do každého jedla, a tým si zlepšujeme metabolizmus a telu dodávame antioxidanty. Ak polejete ranu kurkumou rozmiešanou vo vode, veľmi rýchlo sa zahojí a zároveň máte istotu, že nezačne hnisať.

Druhou prísadou, ktorá nesmie chýbať, je čierne korenie. Štartuje metabolizmus a uvoľňuje dýchacie cesty. A treťou je rímska rasca, ktorá pomáha udržiavať bunky zdravé a telo chráni pred prepuknutím rakovinového bujnenia. Tieto 3 životodarné koreniny musia byť v každom jedle. Ostatné, vrátane soli, sa prispôsobujú konkrétnym jedlám.

foto: súkr.arch. A.K.D.

Je to doslova veda, pretože potrebujete vedieť nielen to, čo máte do jedla pridať, ale aj kedy. Správne načasovanie je veľmi dôležité. Ak pri príprave konkrétneho jedla používate napríklad 10 korenín a zmeníte ich poradie, chuť bude iná.“

V indickej kuchyni neexistuje zjednodušovanie postupov

Pán Dixit je zakladateľom indickej gastronómie na Slovensku. V roku 2003 otvoril v Bratislave svoju 1. indickú reštauráciu a o 3 roky neskôr vznikla v hoteli Forum jeho reštaurácia Ashoka, v ktorej sa pripravovali jedlá podľa viac ako 400 originálnych indických receptov pod starostlivým vedením a dohľadom majiteľa.

foto: súkr.arch. A.K.D.

Reštaurácia bola vychýrená široko-ďaleko a pán Dixit ju prevádzkoval 20 rokov. Prečo po takom dlhom čase reštauráciu zatvoril?

„Problémom bola pracovná sila, mentalita zamestnancov. Pritom je úplne jedno, či to boli Slováci, alebo Indovia. Podnikanie v tejto oblasti je sťažené veľkou fluktuáciou, pretože po 1 – 2 rokoch musíte zaúčať nových ľudí, musíte s nimi tráviť niekedy aj 14 hodín denne, a to je veľmi vyčerpávajúce po fyzickej aj psychickej stránke.“ Na moju otázku, či mu nebolo ľúto, keď reštauráciu zatvoril, odpovedá pokojným a rozhodným hlasom: „Vôbec nie. Keď porovnám problémy, ktoré som mal, s benefitmi, ktoré mi reštaurácia prinášala, tak prevládali problémy.“   

Všetky ťažkosti riešil sám a tak, že nikto zvonka o nich ani len netušil. Nikomu sa nesťažoval, na nikoho neprenášal ťarchu podnikania a v konečnom dôsledku ho to stálo veľa energie a síl. „Neprekážalo mi, ak občas niečo niekde zmizlo. Prekážalo mi, ak nebola kvalita voči zákazníkovi 100-percentná. Bol som tvrdý a nekompromisný, keď som videl, že zamestnanci si uľahčujú prácu. Indická kuchyňa nie je o zjednodušovaní postupov. Každé jedlo musí byť čerstvo uvarené a hneď servírované.

interiér reštaurácie Ashoka | foto: súkr.arch. A.K.D.

V európskej kontinentálnej gastronómii prichádza čašník k stolu 3-krát, maximálne 4-krát. Prevezme objednávku, prinesie nápoje, potom jedlo a nakoniec účet. V indickej reštaurácii sa čašník pri stole otočí až 13-krát, čo môže byť preňho dosť únavné, a práve toto sa zamestnancom v mojej reštaurácii robiť nechcelo.“

Keď vezmeme do úvahy, že pán Dixit mal najvyššie požiadavky na kvalitu surovín a proces ich spracovania a na striktné dodržiavanie receptov a originality, je jasné, že výsledný produkt v podobe jedla, ktorý sa dostal zákazníkovi na stôl, mal špičkovú kvalitu. Pri takom maximálnom nasadení je obdivuhodné, že to vydržal tak dlho.

reštaurácia Ashoka | šafingy na luxusný recepčný bufet | foto: súkr.arch. A.K.D.

Páči sa mi jeho pragmatický a racionálny postoj k celej situácii. Tak ako je vo všetkom prísny a vyžaduje dôkladné plnenie povinností od druhých, rovnako dôkladný a nekompromisný je aj voči sebe. Podnikať so srdcom, dať do toho maximum, vyžadovať lojalitu a kvalitu nielen od zamestnancov, ale sám byť príkladom v tvrdej práci a plnom nasadení, vycítiť krehkú hranicu, za ktorou hrozí sebadeštrukcia, a nakoniec dokázať s hrdosťou a eleganciou skončiť – to je skutočné umenie!

Do poslednej, 4. časti série rozhovorov s pánom Akshayom Kumarom Dixitom sme si pre vás nechali silný príbeh z jeho raného detstva, pri ktorom budete neveriacky krútiť hlavou a po tele vám budú naskakovať zimomriavky. Je to príbeh o zázraku, ktorý sa stal vďaka láske, rozhodnosti, obetavosti a neochvejnej viere v život.

Zhovárala sa: Mgr. Lenka Jalilah, PhD., šéfredaktorka

Jazyková korektúra: Mgr. Andrea Jurčová

Ďalšie časti zo série rozhovorov s pánom Akshayom Kumarom Dixitom si môžete prečítať TU.