Existuje nespočetne veľa rôznych pohľadov či názorov na sebavedomie, no aj napriek tomu bude mať v konečnom dôsledku len jeden význam. Ako teda termínu sebavedomie rozumieť? Byť sebavedomým znamená byť si vedomý svojej hodnoty. Jedna z najkrajších vecí je podľa môjho názoru to, že prichádza prirodzene a nedá sa nijako napodobniť.
Pozrime sa na to, ako vyzerá človek s vysokým sebavedomím. Už som spomenul, že sebavedomie sa získava prirodzene. Z toho vyplýva, že sebavedomý človek je veľmi prirodzený a autentický. Nepotrebuje sa pretvarovať, pretože si je vedomý svojej hodnoty. Na to však potrebuje nejakú hodnotu vytvárať. Naproti tomu človek s nízkym sebavedomím by mal najradšej všetko hneď a bez akéhokoľvek snaženia či práce. Preto sa väčšinou snaží sebavedomie iba napodobniť. Tu však do hry vstupuje ego a to je už úplne iná záležitosť. Raz som počul, že medzi sebavedomím a egom je len veľmi tenká hranica, no podľa môjho názoru je to nezmysel. Sebavedomý človek si prirodzene verí na základe toho, čo v živote dokázal, či už ide o jeho psychickú silu, zmysluplný vzťah alebo úspešnú firmu. Človek s nízkym sebavedomím chce navonok vyzerať pred všetkými čo najlepšie, no zabúda na to, že všetky vonkajšie veci pochádzajú z vnútorných zdrojov.
Vysoké sebavedomie sa prejavuje aj v rozhodovaní o životných veciach. Keďže človek s vysokým sebavedomím rieši najskôr svoje vnútorné záležitosti, nebude siahať po rýchlom uspokojení. Je zameraný na dlhodobé ciele či výsledky.
Keď má človek s nízkym sebavedomím príležitosť kúpiť si auto, aby navonok vyzeral úspešne, neváha, hoci mu to prinesie len krátkodobý výsledok. Z dlhodobého hľadiska však môže byť auto brzdou, ktorá stojí veľa peňazí. Človek s vysokým sebavedomím si zvolí cestu, ktorá mu prinesie dlhodobý výsledok. Môže napríklad investovať do seba či do niečoho, čo mu môže zvýšiť príjem alebo jeho vlastnú hodnotu.
So sebavedomým človekom sa ľudia spravidla cítia skvele, pretože dokáže poukazovať na ich silné stránky. Sám v sebe totiž vidí veľkú hodnotu, a preto mu nerobí problém vyzdvihnúť kvality ostatných. Naopak, človek, u ktorého prevláda ego, zvykne druhých častejšie znehodnocovať. Je to preto, lebo si je sám vedomý svojej nízkej hodnoty. Nebude ostatných pozitívne oceňovať, lebo by mal pocit menejcennosti a ten by narušil jeho ego.
Človek s nízkym sebavedomím by dokonca ani nedokázal viesť úspešnú firmu. Vedenie firmy si totiž vyžaduje úspešného lídra. Ten, kto má problém s nízkym sebavedomím, nikdy nedopustí, aby bol jeho kolega rovnako úspešný či dokonca úspešnejší, ako je on sám. Jeho ego by mu to nedovolilo. Sebavedomý líder bude mať tendenciu druhých motivovať a poskytovať im priestor, lebo vie, že to je cesta k firemným úspechom.
Ego je obrovská brzda nielen v podnikaní, ale aj v iných aspektoch života, napríklad vo vzťahoch. Predstav si, koľko je na svete problémov len preto, že niekto si nedokáže priznať, že ten druhý je v niečom lepší.
Akou cestou sa teda vybrať pre dosiahnutie vyššieho sebavedomia? V prvom rade si treba uvedomiť, že všetko má svoj začiatok. Cesta za sebavedomím sa začína narodením, keď si začíname uvedomovať svoju existenciu, a pokračuje v priebehu celého života, ktorý buď žijeme, alebo len prežívame.
Existuje nespočetne veľa techník na zvyšovanie sebavedomia, stačí sa pozrieť na sociálne siete. Možno si aj ty už niečo z toho vyskúšal, no nič ti nefungovalo. Má to veľmi jednoduchý dôvod: sebavedomie nie je technická vec. Žiadna technika totiž nezaručí vnútorné sebavedomie. Platí tu to isté, ako pri úspechu či bohatstve: najskôr to musíš mať v sebe, až potom sa to prejaví navonok. Rôzne techniky nefungujú preto, lebo s ich pomocou sa človek snaží prezentovať niečo, čo v sebe nemá. Vzniká tak lacná náhrada sebavedomia.
Kľúčové sú skúsenosti, ktoré si vytváraš sám so sebou. Predstav si, že by si začal hrať futbal. Prišiel by si prvýkrát na tréning. Pravdepodobne by si mal zmiešané pocity. Keď niečo robíš prvýkrát, je prirodzené, že si neveríš alebo že nie si sebavedomý. Je to preto, lebo tvoj mozog ešte nemá potrebné skúsenosti na to, aby si mohol povedať, že to zvládneš. Tie sa vytvárajú prirodzene tým, že by si napríklad chodil na tréningy pravidelne celý jeden rok. Za ten čas dokážeš nabrať skúseností tak, aby si vyhodnotil, že hru ovládaš. Dôležité je, samozrejme, aj to, ako kvalitne a efektívne sa danej činnosti venuješ. Môžeš si povedať, že to nemusí byť pravidlo. Možno sa ti stalo, že si sa dlhšie venoval nejakej činnosti, no nenadobudol si v nej sebavedomie. Je možné, že si si vytváral skúsenosti, ktoré tvoje podvedomie nevnímalo ako pozitívne. Keby si chodil na futbalové tréningy len sporadicky a netrénoval by si na sto percent, vytvoril by si si skúsenosť z nepravidelných a nedôsledných tréningov. Je teda pochopiteľné, že si sebavedomie nezískal.
Tvoje sebavedomie bude také kvalitné, aké kvalitné budú tvoje skúsenosti samého so sebou. Nič viac, nič menej.
Zameraj sa len na to, čo je dôležité. Nepotrebuješ byť sebavedomý vo všetkom. Ak vieš dobre komunikovať, ak vieš dobre variť alebo niečo vytvárať, sebavedomie už v týchto činnostiach máš. V každom z nás je prirodzený potenciál. Keď ho v sebe objavíš a zameriaš sa na to, čo chceš dosiahnuť, môžeš v živote vytvoriť veci, ktoré si v tejto chvíli možno ani nevieš predstaviť.
Buduj si sebavedomie úplne prirodzene tak, že si budeš vytvárať pozitívne skúsenosti samého so sebou. Nepotrebuješ to hrať nasilu. Nepotrebuješ byť dokonalý. Stačí len začať a keď začneš, potom môžeš získať sebavedomie, nikdy nie naopak. Sebarozvoj, budovanie zmysluplných vzťahov, lepšia práca, založenie firmy…, nech ide o čokoľvek a nech sa toho akokoľvek bojíš, nepotrebuješ viac, len začať.
Autor: Michal Martinka
Jazyková korektúra: Bc. Adriána Kertisová